Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk odwiedzili synchrotron SOLARIS

17 lipca delegacja z Chińskiej Akademii Nauk odwiedziła Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem wizyty, będącej kontynuacją poprzedniego spotkania z przedstawicielami chińskiej uczelni, było przygotowanie pola do dalszej współpracy w zakresie badań nad promieniowaniem synchrotronowym.

W skład delegacji weszli naukowcy z Pekińskiego Centrum Zaawansowanych Nauk i Innowacji (Beijing Advanced Sciences and Innovation Center) Chińskiej Akademii Nauk: dyrektor Centrum Xiaoming Jiang, kierownik naukowy Centrum Hong Ding oraz kierownik Działu Nauki i Techniki Shuai Xiao. Na miejscu gości powitali dyrektor synchrotronu SOLARIS prof. Marek Stankiewicz i pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek.

W trakcie spotkania uczestnicy rozmawiali na tematy związane z projektem Huairou Science City, w ramach którego powstaje ciągle rozbudowywane centrum badawcze z placówkami wyposażonymi w najnowocześniejsze osiągnięcia techniki. W najbliższej przyszłości mają powstać tam m.in. laboratorium do eksperymentów w warunkach ekstremalnych, ośrodek badań nad energia odnawialną, a także nowoczesny synchrotron czwartej generacji.

Współpraca z Chińską Akademią Nauk i Huairou Science City oraz innymi światowej klasy jednostkami badawczymi jest wynikiem inicjatywy International Cooperation Alliance of National Science Centers, której założenia sformułowano podczas 2. Konferencji Międzynarodowych Ośrodków Naukowych (Conference for International Science Centers). Inicjatywa ta zakłada ścisłą współpracę pomiędzy wiodącymi krajowymi ośrodkami naukowymi, w ramach której dokonywać będą one wymiany doświadczeń i wiedzy oraz zapewnią mobilność studencką i pracowniczą. W przedsięwzięciu biorą udział liczne jednostki badawcze z całego świata – oprócz Chińskiej Akademii Nauk i uniwersytetu Jagiellońskiego są to również m.in. British Council for Science and Technology Facilities, Dresden Rosendorf Research Center, European Organization for Nuclear Research, Italian Yili and Kafermi Light Sources czy South Korea Posco Accelerator Laboratory.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim