Uniwersytet Jagielloński gościł Ambasadora Peru

22 września wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył ambasador Peru w Polsce Alberto Salas Barahona, któremu towarzyszył konsul honorowy Peru w Krakowie Marcin Mazgaj. Dyplomatów przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Jacek Popiel. W spotkaniu uczestniczyła również prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.

W trakcie spotkania rozmawiano między innymi o możliwościach rozwoju współpracy między Uniwersytetem Jagiellońskim a uczelniami peruwiańskimi. Wizyta była także okazją do przedstawienia rektorowi UJ nowego konsula honorowego Peru w Krakowie Marcina Mazgaja. Omówiono pokrótce plany obchodów dwóch zbliżających się rocznic: dwusetlecia niepodległości Peru oraz pięćdziesięciolecia ponownego otwarcia ambasady Peru w Warszawie. Jedną z form uczczenia tych rocznic ma być prezentowana w Warszawie i Krakowie wystawa, przybliżająca Polakom historię i kulturę Peru oraz historię wzajemnych relacji między tymi narodami.

Alberto Salas Barahona rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Peru w 1976 r. W trakcie swojej długoletniej służby dyplomatycznej piastował m.in. stanowiska w placówkach dyplomatycznych w Austrii, Francji oraz Czechach, gdzie w latach 2005-2010 pełnił funkcję ambasadora. Sprawował również szereg funkcji w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W latach 2013-2015 był Sekretarzem Generalnym MSZ Peru. Funkcję ambasadora Peru w Polsce sprawuje od sierpnia 2015 r.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim