Uniwersytet Jagielloński gościł ambasador ZEA

26 listopada Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja, na której czele stała ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce dr Eman Al Salami. Spotkanie, w którym uczestniczył rektor UJ prof. Jacek Popiel wraz z dziekanem Wydziału Filologicznego UJ dr. hab. Władysławem Witaliszem, prof. UJ oraz kierownik Katedry Arabistyki UJ prof. Barbarą Michalak-Pikulską, odbyło się w murach Collegium Novum. Program obejmował również wizytę w Muzeum UJ oraz gościnny wykład w Collegium Paderevianum.

W trakcie spotkania rektor UJ podkreślił szczególną rangę oraz doniosłość studiów orientalistycznych i arabistycznych prowadzonych na Wydziale Filologicznym UJ, które fascynują studentów i cieszą się wśród nich niesłabnącą popularnością. Prof. Jacek Popiel dodał również, że wysoko ocenia dotychczasową współpracę UJ z przedstawicielami ZEA i Ambasadą ZEA w RP (która zaowocowała m.in. publikacją antologii utworów JW Szejka Dr. Sułtana bin Muhammada Al Qasimi) i wyraził nadzieję, że współpraca ta będzie kontynuowana i intensyfikowana. Z kolei ambasador ZEA wyraziła uznanie dla renomy UJ i jego wielowiekowych tradycji, a także dla osiągnięć i dorobku Katedry Arabistyki i zapewniła, że chce kontynuować i intensyfikować współpracę Ambasady ZEA w RP z UJ.

Dr Eman Al Salami została mianowana Ambasadorem ZEA w Polsce w lipcu 2021 roku. Wcześniej pełniła funkcję Dyrektora Departamentu Strategii i Przyszłości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej ZEA (MoFAIC), gdzie kierowała opracowywaniem strategii MoFAIC. Ponadto dr Al Salami pracowała nad różnymi priorytetowymi inicjatywami, takimi jak „Inicjatywa wzmocnienia roli kobiet i dziewcząt”, oraz dostosowywała je do wytycznych przywództwa ZEA. Dr Al Salami otrzymała doktorat z administracji biznesowej na Uniwersytecie w Abu Dhabi w styczniu 2014 r. za rozprawę zatytułowaną „Badanie relacji między przywództwem transformacyjnym, kulturą organizacyjną, kreatywnością adeptów, nauką organizacyjną i innowacjami organizacyjnymi: na przykładzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich”. Posiada również tytuł magistra w dziedzinie strategicznego bezpieczeństwa uzyskany w Wyższej Szkole Obrony Narodowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od czerwca 2021 roku, dr Al Salami jest członkiem Rady Powierniczej Akademii Dyplomatycznej im. Anwara Gargasha.

Współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi odbywa się przede wszystkim w ramach działalności Instytutu Orientalistyki z emiratem Szardży. Zapoczątkowane zostały wizyty studyjne studentów UJ oraz oficjalne spotkania z władcą emiratu.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim