Otwarto wystawę poświęconą dziejom rodziny Kremerów

Prezentowaną w sali wystawowej Biblioteki Jagielońskiej wystawę otworzyła prorektor UJ prof. Maria-Jolanta Flis, której towarzyszył dyrektor BJ prof. Zdzisław Pietrzyk. Wystawa, której wernisaż odbył się 3 lutego, będzie czynna do 26 lutego.

Józef Kremer (1806 - 1875) był historykiem sztuki, filozofem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowcą Szkoły Sztuk Pięknych, a także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Jest przykładem jednego z wielu Austriaków, którzy w XIX wieku mieszkali w Krakowie, zachwycili się polskością i ostatecznie zasymilowali. Współtworzył krakowskie życie naukowe, kulturalne i artystyczne. Był wychowawcą czołowych polskich artystów (jego uczniem był m.in. Jan Matejko), obecnie nieco zapomnianą osobowością kultury swojej epoki, swoją działalnością rozbudzającą smak i gust artystyczny polskiego społeczeństwa. Jego zasługą było też skierowanie powszechnej uwagi na kwestię ochrony dziedzictwa narodowego. Wraz ze swoimi braćmi - Karolem (architekt, autor m.in. neogotyckiej restauracji i przebudowy Collegium Maius UJ) i Aleksandrem (lekarz i społecznik) dał początek głównym gałęziom rodu Kremerów, który powiązany był ze znanymi krakowskimi rodami, m.in. z Rydlami, Smolkami, Grabowskimi, Kopffami, Estreicherami, Domańskimi, Pokutyńskimi, Nitschami czy Stehlikami.

Postać Józefa Kremera, w którego osobie, jak w soczewce, skupia się życie kulturalne i artystyczne epoki, przedstawiona jest na wystawie w perspektywie biograficznej. Wśród prezentowanych obiektów wyjątkowe miejsce zajmuje uważany dotychczas za zaginiony zbiór korespondencji Józefa Kremera, który został odnaleziony w 2015 r. w Archiwum Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie.

Wystawa jest częścią projektu badawczego poświęconego Józefowi Kremerowi, realizowanego w Instytucie Historii Sztuki UJ przez dr Urszulę Bęczkowską i mgr. Jacka Maja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (2012–2017).

Wernisaż był także okazją do wręczenia nagród laureatom zorganizowanego wśród studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych konkursu na plakat wystawy o rodzinie Kremerów i okładkę książki podsumowującej najnowsze wyniki badań nad dorobkiem Józefa Kremera. Pierwszą nagrodę zdobyła Dagna Biernacka, drugą Paulina Kozieł, a wyróżnienia odebrali Sylwia Zalewska i Bartłomiej Ryba. Pokaz prac konkursowych dopełnia całości wystawy.

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika