Kraków miastem nauki i sztuki
relacja

Kraków miastem nauki i sztuki

17.05.2024
To hasło 20. edycji Festiwalu Nauki i Sztuki, który powrócił po pięciu latach przerwy w przestrzenie naszego miasta. Kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega magia nauki i sztuki. W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów. Koordynatorem wydarzenia jest UJ Collegium Medicum.
więcej o Kraków miastem nauki i sztuki
Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

17.05.2024
W Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczysta inauguracja projektu "IMmersive digitalization: uPcycling cULtural heritage towards new reviving StratEgies" (IMPULSE) finansowanego ze środków programu Horyzont Europa, którego koordynatorką jest dr Żaneta Kubic z Muzeum UJ Collegium Maius. Projekt otrzymał rekordowe wsparcie finansowe w wysokości blisko 3,4 mln euro, a jego realizacja zaplanowana jest na 36 miesięcy.
więcej o Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem
Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

17.05.2024
Dr Andrzej Kurkiewicz z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (WZiKS UJ) został powołany do Rady ds. innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce. Liczące 12 osób gremium jest organem doradczym ministra nauki, a jego główne zadania to identyfikacja i analiza problemów w zakresie polityki innowacyjności w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.
więcej o Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym
Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

17.05.2024
W odpowiedzi na list otwarty skierowany do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacka Popiela w dniu 15 maja 2024 roku, przedstawiamy stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy.
więcej o Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy
Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

16.05.2024
Sukcesem zakończyła się operacja acjenta, który trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie po urazie ręki piłą mechaniczną, powodującym przerwanie wszystkich tkanek miękkich, w tym naczyń i nerwów. Do replantacji kończyny - zabiegu ponownego zespolenia całkowicie amputowanej części ciała, przywracającego ukrwienie, unerwienie i funkcję - przystąpił niezwłocznie wielodyscyplinarny zespół medyków.
więcej o Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki