Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki

Sukcesem zakończyła się operacja acjenta, który trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie po urazie ręki piłą mechaniczną, powodującym przerwanie wszystkich tkanek miękkich, w tym naczyń i nerwów. Do replantacji kończyny - zabiegu ponownego zespolenia całkowicie amputowanej części ciała, przywracającego ukrwienie, unerwienie i funkcję - przystąpił niezwłocznie wielodyscyplinarny zespół medyków.

Po rekonstrukcji tętnic kończyny z żyły własnej przez chirurgów naczyniowych (dr Jerzy Krzywoń, dr Katarzyna Zbierska-Rubinkiewicz) i odzyskaniu jej ukrwienia, zespół neurochirurgów (dr Roger Krzyżewski, dr Kornelia Kliś) metodami mikrochirurgicznymi zespolił przecięte nerwy obwodowe, a następnie zespół ortopedów (dr Mateusz Zalewski, dr Klemens Machajewski) zespolił rozcięte mięśnie i ścięgna oraz wykonał fasciotomię - nacięcie powięzi.

"Była to pierwsza tego typu operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jesteśmy dumni, że zakończyła się sukcesem, a pacjent w ciągu dalszej hospitalizacji odzyskał znaczną część funkcji operowanej kończyny. Przed nim jeszcze wielomiesięczna rehabilitacja, dzięki której możliwy będzie powrót do pełnej sprawności uszkodzonej ręki" - poinformował Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

W Szpitalu Uniwersyteckim przeprowadzono pierwszą operację replantacji ręki / fot. Archiwum SU

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Macieja z Miechowa

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Uroczyste promocje habilitacyjne w sześciu dyscyplinach