Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

15.05.2024
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, po zasięgnięciu opinii profesora Marka Safjana, przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC), powołał 14 maja 2024 roku 18 członków tego gremium. Nominowali zostali m.in. dr hab. Marta Romańska, prof. UJ, prof. Jerzy Pisuliński oraz prof. Fryderyk Zoll z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego
Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

15.05.2024
Badacze Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą dowiedzieć się, jak narciarstwo zjazdowe wpływa na zmiany procesów i form rzeźby terenu w Tatrach. Swoje badania prowadzą w rejonie Kasprowego Wierchu, gdzie infrastruktura narciarska funkcjonuje od prawie 90 lat. Efektem ich prac będzie także lepsze zrozumienie cykli przyrodniczych i ich ochrona w tej części Tatrzańskiego Parku Narodowego.
więcej o Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

14.05.2024
Kilkuset naukowców reprezentujących różne instytucje naukowe w Polsce, w tym kilkunastu z Uniwersytetu Jagiellońskiego, skierowało do premiera Donalda Tuska list otwarty w sprawie poparcia dla Nature Restoration Law (NRL), czyli unijnego rozporządzenia dotyczącego odbudowy zasobów przyrodniczych. Wskazali w nim m.in., że poprzez odtwarzanie ekosystemów, można łagodzić skutki susz, zmniejszać ryzyko powodzi i poprawiać jakość środowiska w miastach.
więcej o Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

13.05.2024
Zabiegi w asyście robota chirurgicznego u dzieci, zajęcia dla studentów kierunków medycznych i działalność naukowa - to plany Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP), które rozpoczyna działalność w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (USDK). Dotychczas żaden szpital w Polsce nie posiadał systemu robotycznego przeznaczonego do zabiegów u dzieci.
więcej o Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce
UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

13.05.2024
Uniwersytet Jagielloński został najwyżej sklasyfikowany z polskich uczelni w rankingu The Center for World University Rankings 2024 (CWUR). Tuż za najstarszą polską uczelnią znalazł się Uniwersytet Warszawski i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na czele zestawienia niezmiennie pozostaje Uniwersytet Harvarda.
więcej o UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR