Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20150928

"Zapomniana Wielka Wojna na Kresach" - prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego

Data: 28.09.2015
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska (wejście od ul. Oleandry 3)

Biblioteka Jagiellońska i Stanica Kresowa zapraszają na autorską prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Spotkanie będzie połączone z promocją albumu "Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty".

Album prezentuje Wielką Wojnę na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej – terenach współczesnej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy – widzianą głównie z perspektywy niemieckich i austriackich fotografów. W ośmiu rozdziałach (Kordony; Garnizony; Wymarsz; Na linii ognia; Ofiary; Życie na froncie; Sielanka na tyłach; Tryumfy; Krajobraz po bitwie) znalazło się 215 oryginalnych ilustracji - w tym ponad sto dotąd nigdy niepublikowanych - z liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego. Na dwujęzyczną (polsko-angielską) publikację składają się teksty historyczne, fragmenty korespondencji żołnierskiej i wspomnień, kalendarium wydarzeń, indeksy: geograficzny, nazwisk a także fotografów, malarzy, rysowników oraz nakładców pocztówek, mapy Europy na wyklejkach. Autorami są twórcy albumu „Świat Kresów": Tomasz Kuba Kozłowski (kolekcjoner, popularyzator dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów, autor cyklu „Opowieści z Kresów") i Danuta Błahut-Biegańska. Album w będzie nabyć podczas spotkania.

Tomasz Kuba Kozłowski - pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie, koordynator programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa", którego celem jest wszechstronna popularyzacja wiedzy o historycznym i kulturowym dziedzictwie Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Popularyzator wielowątkowego dziedzictwa Kresów, autor wystaw, organizator spotkań, dyskusji, promocji książek i wieczorów autorskich, projekcji filmowych, pokazów, wykładów dla dorosłych, warsztatów dla dzieci i młodzieży poświęconych Kresom.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj