Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jaskinia Filozofów. Dyskusja o granicach otwartości

Jaskinia Filozofów. Dyskusja o granicach otwartości

W Krakowie trwają 17. Dni Tischnerowskie. Każdego roku tradycyjnym punktem programu tego wydarzenia jest debata z cyklu "Jaskinia Filozofów". Spotkanie, które odbyło się 21 kwietnia w auli Auditorium Maximum UJ zatytułowano "Inny. Obcy. Bliźni. Granice otwartości".

W dyskusji prowadzonej przez prof. Tadeusza Gadacza udział wzięli prof. Hans Joas, Anna Dymna, prof. Piotr Sztompka i dr hab. Steffen Huber.

Pierwszym dyskutowanym zagadnieniem była kwestia różnicy między miłością a altruizmem.  - Co to znaczy kochać wszystkich? To niemożliwe zadanie. Rozumując za Franzem Rosenzweigiem, można powiedzieć, że miłość jest dla bliźnich, tych z którymi żyjemy najbliżej, a altruizm dla wszystkich - przekonywał prof. Gadacz.

- Bez miłości nie ma altruizmu. Jako szefowa fundacji, która niesie pomoc niepełnosprawnym intelektualnie dorosłym, zdaję sobie sprawę, że nie można pomóc wszystkim, wiem, że czysty altruizm jest niemożliwy - odpowiedziała Anna Dymna. – Często jestem pytana o powody, dlaczego pomagam, dla kogo to robię? Myślę, że przede wszystkim dla siebie. W pewnym momencie zorientowałam się, że w ten sposób poddaję się egzaminowi z człowieczeństwa. Kontakt z ludźmi całkowicie zmienił moje życie, choć na początku bałam się kontaktu z niepełnosprawnymi. Uważam, że człowiek jest dobry. Czasem zbłądzi, ale każdemu należy dać szansę - mówiła aktorka.

Kolejne pytania w debacie dotyczyły problematyki obcości i szybko skierowały dyskusję na zagadnienia związane z obecnym kryzysem uchodźczym w Europie.

- Obcy ciekawi nas, ale równocześnie budzi lęk. Przychodzi z zewnątrz, reprezentuje to, co inne, nie nasze, sprawia, że obawiamy się utraty swojskości – zauważył prof. Gadacz.

- Punktem wyjścia dla mnie, jako socjologa, jest myśl ks. Józefa Tischnera o przestrzeni obcowania z innymi. Pisał on, że żyjemy zawsze z innymi, obok innych, przy innych, wobec innych i dla innych - powiedział prof. Sztompka.  - Przestrzeń naszych relacji nie jest jednorodna. W jej centrum są nasi bliscy, nieco dalej „swoi”, a jeszcze dalej „nasi”. Dalej jest granica, poza którą znajdują się „inni”, a wśród nich są „obcy”, którzy nie dzielą naszej religii, kultury, tradycji, wspólnoty etnicznej - kontynuował. Odnosząc się do kwestii uchodźców, stwierdził, że za obawami związanymi z ich napływem kryją się rzeczy istotne, np. fundamentalne różnice w podejściu do  roli rodziny, religii etc. Jego zdaniem drzwi do Europy dla uchodźców powinny być uchylone, ale wobec imigrantów powinno się stosować dwie, bezwzględnie przestrzegane zasady: nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji oraz nie ma asymilacji dla wrogów asymilacji.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron