625. rocznica ustanowienia Wydziału Teologicznego w Krakowie
uroczystość

625. rocznica ustanowienia Wydziału Teologicznego w Krakowie

17.01.2022
- Jubileusz ten zachęca nie tylko do składania solennych powinszowań. Skłania również do refleksji i przypomnienia wkładu wniesionego przez Wydział Teologiczny w rozwój polskiej nauki, kultury i myśli teologicznej – napisał rektor UJ prof. Jacek Popiel w liście gratulacyjnym skierowanym do ks. prof. Roberta Tyrały, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, która to uczelnia wywodzi się właśnie z tego Wydziału.
więcej o 625. rocznica ustanowienia Wydziału Teologicznego w Krakowie
Uniwersytet w Lejdzie dołączył do związku uniwersytetów europejskich Una Europa

17.01.2022
Rok 2022 rozpoczął się pomyślnie dla Una Europa, ponieważ 13 stycznia związek wiodących uniwersytetów badawczych powitał nowego partnera z Holandii. Uniwersytet w Lejdzie ( Universiteit Leiden) i inni partnerzy Una Europa będą korzystać ze swoich wspólnych zasobów, aby kształtować przyszłość Europy poprzez innowacyjną edukację, badania i wymianę międzynarodową.
więcej o Uniwersytet w Lejdzie dołączył do związku uniwersytetów europejskich Una Europa
Profesor Stanisław Kistryn wiceprzewodniczącym RGNiSW
mobilna

Profesor Stanisław Kistryn wiceprzewodniczącym RGNiSW

14.01.2022
Były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisław Kistryn został wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na przewodniczącego tego gremium wybrano prof. Marcina Pałysa, byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei drugą wiceprzewodniczącą została prof. Grażyna Borkowska z Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
więcej o Profesor Stanisław Kistryn wiceprzewodniczącym RGNiSW
Naukowcy z UJ opracowują programowalne klatki białkowe
mobilna

Naukowcy z UJ opracowują programowalne klatki białkowe

13.01.2022
Ze względu na pandemię COVID-19 środowisko naukowe przekonało się aż nazbyt dobrze o potencjalnych właściwościach nanoklatek białkowych. Wirusy takie jak SARS-CoV-2 posiadają powłokę białkową, która otacza materiał genetyczny, chroniąc go w czasie transportu pomiędzy komórkami. Zespół badaczy z Laboratorium Bionanonauki i Biochemii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ wykazał, że klatki mogą być wykorzystywane do transportowania rozmaitych białek fluorescencyjnych.
więcej o Naukowcy z UJ opracowują programowalne klatki białkowe
Dr Małgorzata Benedyk-Machaczka laureatką konkursu SGS
osiągnięcie mobilna

Dr Małgorzata Benedyk-Machaczka laureatką konkursu SGS

13.01.2022
Opracowanie uniwersalnej sondy molekularnej dla białka PD-L1, która ułatwi diagnostykę różnych typów nowotworów to główny cel projektu dr Małgorzaty Benedyk-Machaczki z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ). Badania zostaną zrealizowane dzięki grantowi w ramach konkursu Small Grant Scheme (SGS) ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
więcej o Dr Małgorzata Benedyk-Machaczka laureatką konkursu SGS