Lista wiadomości

Kolegium Rektorskie UJ apeluje do władz RP w sprawie wyroku TK

26.10.2020
"Zwracamy się do wszystkich wymienionych adresatów tego listu o pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - zaapelowali przedstawiciele Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odezwa władz najstarszej polskiej uczelni została skierowana do prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz prezesa Rady Ministrów.
więcej o Kolegium Rektorskie UJ apeluje do władz RP w sprawie wyroku TK

Prof. Krzysztof Pyrć: Wzrost zakażeń nie powinien nikogo dziwić

26.10.2020
Druga fala pandemii koronawirusa z impetem uderzyła w Polskę. Z dnia na dzień publikowane są informacje o coraz wyższej liczbie chorych na COVID-19. To sprawiło, że od soboty cały kraj znalazł się w czerwonej strefie, dodatkowo wprowadzano kolejne obostrzenia i ograniczenia. O przyczyny tak niepokojącego rozwoju sytuacji i scenariusze na przyszłość zapytaliśmy prof. Krzysztofa Pyrcia, wirusologa z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.
więcej o Prof. Krzysztof Pyrć: Wzrost zakażeń nie powinien nikogo dziwić

Szpital Uniwersytecki: Nowatorska operacja w trakcie pandemii

26.10.2020
Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) wykonali operację stopniującą wg pełnego protokołu w całości techniką laparoskopową u 47-letniej pacjentki z rakiem jajnika. Ta małoinwazyjna metoda pozwala na mniejsze ryzyko powikłań i szybsze wdrożenie chemioterapii. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Kazimierza Pityńskiego z oddziału ginekologii i onkologii.
więcej o Szpital Uniwersytecki: Nowatorska operacja w trakcie pandemii
nagrody

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020 dla uczonej z UJ CM

22.10.2020
Dr Monika Marcinkowska z Zakładu Chemii Leków Wydziału Farmaceutycznego została wyróżniona certyfikatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii naukowiec przyszłości. Kapituła konkursu doceniła w ten sposób prowadzone przez nią badania, których celem jest opracowanie nowych pochodnych dostosowanych do potrzeb terapii przeciwudarowej.
więcej o Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020 dla uczonej z UJ CM
osiągnięcie

Badacz z WBBiB UJ laureatem międzynarodowego konkursu Mozart

21.10.2020
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło 3. listę rankingową w dwustronnym konkursie Mozart na polsko-austriackie projekty badawcze, który jest przeprowadzany we współpracy z agencją Austrian Science Fund (Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung - FWF). Kolejnym laureatem został dr Krzysztof Szade z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ).
więcej o Badacz z WBBiB UJ laureatem międzynarodowego konkursu Mozart