Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica
nagrody i wyróżnienia

Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica

08.12.2022
W konkursie nagradzane są zdjęcia oraz krótkie filmy nadsyłane przez studentów, doktorantów, absolwentów oraz sympatyków Uniwersytetu. Jury oceniało prace fotograficzne w trzech tradycyjnych już kategoriach: "Architektura", "Życie studenckie" i "Impresje" oraz w okolicznościowej kategorii - "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", która zapowiada nadchodzący Rok Mikołaja Kopernika. Przyznane zostały także trzy nagrody specjalne – rektora UJ oraz redakcji „Alma Mater” i "Cafe Nauka".
więcej o Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica
Kilkadziesiąt mln zł na badania podstawowe w Uniwersytecie Jagiellońskim
osiągnięcie mobilna

Kilkadziesiąt mln zł na badania podstawowe w Uniwersytecie Jagiellońskim

07.12.2022
Ponad 83 miliony złotych na realizację badań podstawowych otrzymają naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również ci, którzy dopiero planują przyjazd do najstarszej polskiej uczelni z zagranicy. Narodowe Centrum Nauki (NCN) przedstawiło wczoraj listy rankingowe projektów wyłonionych w konkursach OPUS 23, PRELUDIUM 21 oraz POLONEZ BIS 2.
więcej o Kilkadziesiąt mln zł na badania podstawowe w Uniwersytecie Jagiellońskim
Jak dobowy zegar biologiczny wpływa na odpowiedź immunologiczną po szczepieniu
osiągnięcie

Jak dobowy zegar biologiczny wpływa na odpowiedź immunologiczną po szczepieniu

07.12.2022
Badania przeprowadzone na Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) pod kierunkiem prof. Annie Curtis i przy współudziale dr. inż. Mieszka Wilka z Zakładu Immunologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ dostarczają nowych informacji na temat mechanizmu stojącego za tym, jak, w zależności od pory dnia, dobowy zegar biologiczny wpływa na odpowiedź immunologiczną indukowaną szczepieniem.
więcej o Jak dobowy zegar biologiczny wpływa na odpowiedź immunologiczną po szczepieniu
Wybitny historyk sztuki laureatem Nagrody im. prof. Zachwatowicza
nagrody mobilna

Wybitny historyk sztuki laureatem Nagrody im. prof. Zachwatowicza

07.12.2022
Profesor Jan Ostrowski, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, odebrał 6 grudnia Nagrodę im. profesora Jana Zachwatowicza. Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów odbyła się w ramach konferencji naukowej "Przestrzenie publiczne w zabytkowych miastach" zorganizowanej przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.
więcej o Wybitny historyk sztuki laureatem Nagrody im. prof. Zachwatowicza
Spotkanie wspomnieniowe poświęcone śp. prof. Franciszkowi Ziejce
relacja

Spotkanie wspomnieniowe poświęcone śp. prof. Franciszkowi Ziejce

02.12.2022
30 listopada w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów UJ (SAUJ) spotkanie wspomnieniowe poświęcone zmarłemu 19 lipca 2020 roku prof. Franciszkowi Ziejce, byłemu rektorowi i jednej z najwybitniejszych postaci w nowożytnej historii naszej uczelni.
więcej o Spotkanie wspomnieniowe poświęcone śp. prof. Franciszkowi Ziejce