Lista wiadomości

mobilna

Doktorant z UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. Schaudera

20.01.2021
Marcin Sroka, doktorant Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (WMiI UJ), uzyskał drugie wyróżnienie w 1. edycji konkursu o Nagrodę im. J. P. Schaudera organizowanego przez Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. Juliusza Pawła Schaudera w Toruniu. Jury doceniło jego badania dotyczące istnienia i regularności rozwiązań tzw. kwaternionowego równania Monge’a-Ampére’a.
więcej o Doktorant z UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. Schaudera
Są pierwsze efekty prac termomodernizacyjnych budynków UJ CM

19.01.2021
Wskaźniki rezultatu bezpośredniego zostały osiągnięte, a nawet przekroczone - wynika z audytu energetycznego ex-post wykonanego po zakończeniu prac termomodernizacyjnych w budynkach Katedry Mikrobiologii i Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. To oznacza, że dzięki przeprowadzonym pracom oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych są większe od zakładanych.
więcej o Są pierwsze efekty prac termomodernizacyjnych budynków UJ CM
Społeczność akademicka UJ reaguje na kryzys klimatyczny

19.01.2021
- Jesteśmy osobami związanymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, niegodzącymi się na dalsze bagatelizowanie powagi kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Razem budujemy akademicki ruch społeczny i działamy na rzecz sprawiedliwości klimatycznej – piszą o sobie ludzie zrzeszeni wokół inicjatywy KlimatUJ, którzy przedstawili władzom UJ petycję, w której domagają się przyjęcia przez uczelnię strategii klimatycznej.
więcej o Społeczność akademicka UJ reaguje na kryzys klimatyczny
Astronomowie z UJ badają jasność gwiazd podwójnych [WIDEO]

19.01.2021
Szczególny typ gwiazd podwójnych, czyli układy kataklizmiczne, to główna dziedzina badań Sebastiana Kurowskiego, doktoranta Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W najnowszym odcinku z cyklu „Tworząc lepsze jutro” naukowiec zdradza, jaką aparaturę badawczą wykorzystują astronomowie do badania tego typu obiektów oraz wyjaśnia, jakie perspektywy pracy ma absolwent astronomii.
więcej o Astronomowie z UJ badają jasność gwiazd podwójnych [WIDEO]
Kriomikroskop Glacios częścią infrastruktury badawczej SOLARIS

18.01.2021
W ubiegłym tygodniu w obecności przedstawicieli Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz firmy LABSOFT odbyło się oficjalne podpisanie protokołu przekazania kriomikroskopu Glacios. Uzupełni on ofertę badawczą Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Tym samym ośrodek staje się jedynym w Polsce, który dysponuje 2 komplementarnymi kriomikroskopami o najwyższych parametrach technicznych.
więcej o Kriomikroskop Glacios częścią infrastruktury badawczej SOLARIS