Ruszyła 48. Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej

3 lipca 2017 r. w auli Collegium Novum UJ odbyła się inauguracja 48. Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ceremonii uczestniczyło ok. 200 studentów z 25 krajów świata.

Uczestników przywitał Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UJ dr hab. Waldemar Martyniuk. Następnie oficjalnego otwarcia szkoły dokonał rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W krótkiej przemowie powitalnej życzył on uczestnikom miło i owocnie spędzonego czasu oraz wyraził nadzieję, że wielu z nich po zakończeniu kursu wróci na Uniwersytet Jagielloński.

Ważną część wydarzenia stanowił wykład inauguracyjny pt. „The Concept of Social and Cultural Trauma. Its Relevance for the Case of Poland” , który wygłosił socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Sztompka. Wprowadzając zebranych w omawianą tematykę, przedstawił on pokrótce historię pojęcia traumy, które z nauk medycznych przeniknęło najpierw do psychologii, później zaś do nauk społecznych. Następnie prof. Sztompka scharakteryzował traumę jako zjawisko socjologiczne, które jako proces i fakt społeczny zachodzi w przestrzeni międzyludzkiej. Poświęcił przy tym uwagę m.in. takim kwestiom, jak zmiany, będące przyczyną zbiorowej traumy, a także jej ofiary i symptomy.

Druga część wykładu poświęcona była zjawisku traumy społecznej i kulturowej obserwowanej w ostatnim czasie na polskim gruncie, związanej z trzema doniosłymi wydarzeniami: transformacją ustrojową po roku 1989, katastrofą smoleńską w 2010 roku oraz zmianą na scenie politycznej, która nastąpiła w roku 2015.

We wszystkich kursach tegorocznej Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej UJ uczestniczy blisko 400 osób, z czego nieco ponad połowa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Wyjątkowo duża grupa, licząca 32 studentów, przybyła z Hongkongu (Hong Kong University of Science and Technology). Uczestnikami tegorocznej szkoły są także m.in. przybysze z pozostałej części Chin, z Ukrainy, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Francji, Indii, Rosji, Szwajcarii, Kamerunu, Korei, Izraela i Zimbabwe.

W ramach programów cztero-, sześcio- i trzytygodniowych Szkoła oferuje intensywną naukę języka polskiego oraz 12 kursów tematycznych w języku polskim i angielskim, z takich dziedzin jak historia, sztuka, literatura, gramatyka oraz Żydzi w Polsce. Zajęciom dydaktycznym towarzyszy bogaty program turystyczny i kulturalny.

Ul w UJ. Otwarcie Pasieki Uniwersyteckiej
Seminarium sieci The Guild na Uniwersytecie Jagiellońskim
Forum polsko-koreańskie na Uniwersytecie Jagiellońskim
Powołaniem każdego uniwersytetu jest służba prawdzie