Spotkanie z Jarosławem Gowinem w przededniu Narodowego Kongresu Nauki

18 września na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli wicepremier Jarosław Gowin oraz rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Spotkanie z przedstawicielami mediów dotyczyło rozpoczynającego się jutro w Krakowie Narodowego Kongresu Nauki, podczas którego przedstawiony zostanie projekt określanej mianem "Konstytucji dla nauki" nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Współorganizatorem kongresu jest Uniwersytet Jagielloński.

Narodowy Kongres Nauki będzie stanowił podsumowanie debaty, jaka toczyła się podczas dziewięciu konferencji programowych NKN oraz innych spotkań i konsultacji, które trwały w Polsce przez ostatni rok.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak rozpoczynając spotkanie powiedział, że dla polskiego środowiska akademickiego jest to moment przełomowy, porównywalny do reformy szkolnictwa przeprowadzonej w XVIII wieku przez Hugona Kołłątaja. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że bezprecedensowa jest skala konsultacji nad projektem ustawy - wzięło w nich dotychczas udział ok. 7 tysięcy naukowców, doktorantów, studentów i pracowników administracji. Ten oddolny, partycypacyjny tryb powstawania dokumentu jest chwalony przez Komisję Europejską i stawiany jako wzór opracowywania ustaw. Co więcej, zdaniem wicepremiera, rekomendacje KE są w 90% zbieżne z zapisami projektu.

Jarosław Gowin przekonywał, że reforma szkolnictwa wyższego jest ważna także dla państwa i gospodarki polskiej. Wyraził też przekonanie, że tylko poprzez rozwój nauki i badań można wyrwać nasz kraj z tzw. pułapki średniego wzrostu. Nowa ustawa może zatem stanowić impuls do rozwoju całej Polski.

Narodowy Kongres Nauki będzie największym i najważniejszym  wydarzeniem w polskiej nauce od czasu zmian ustrojowych sprzed 28 lat. 19 i 20 września w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie spotka się prawie 3000 przedstawicieli środowiska akademickiego i świata gospodarki, samorządu, polityki. Skalę zainteresowania Kongresem obrazuje fakt, że limit 2000 miejsc na 20 seminariów  towarzyszących sesjom i debatom plenarnym , poświęconych szczegółowym zagadnieniom związanym ze zmianami w świecie nauki, wyczerpał się w dwa tygodnie.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską