UJ rozwija współpracę z Uniwersytetem w Kobe

19 października 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się Sympozjum Wyszechradzkie z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu w Kobe, poprzedzone podpisaniem umowy dotyczącej prowadzonego przez wykładowców z UJ i Kobe „Cyklu wykładów poświęconych studiom japonistycznym i europejskim”.

Porozumienie przewiduje wygłoszenie przez uczonych z Uniwersytetu z Kobe serii wykładów na Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydziale Filozoficznym UJ. Zajęcia dotyczyć będą m.in. współczesnej Japonii, kompetencji międzykulturowych oraz prawa japońskiego. Analogiczne serie wykładów, poświęcone m.in. tematyce z dziedziny studiów japońskich i europejskich, a także prawu europejskiemu i międzynarodowemu, zostaną przeprowadzone w Kobe przez wykładowców z UJ.

Umowę sygnowali prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian i wiceprezydent Uniwersytetu w Kobe ds. wymiany międzynarodowej prof. Noriyuki Inoue. Przedstawiciele władz obu uczelni wyrazili przy tym satysfakcję z dotychczasowej wzajemnej współpracy oraz nadzieję na jej równie owocną kontynuację.

Sympozjum miało na celu analizę znaczenia państw grupy wyszechradzkiej w Unii Europejskiej i ich relacji z Japonią. W czasie kolejnych sesji omówione zostały kwestie dotyczące znaczenia państw grupy wyszechradzkiej dla Japonii w kontekście kontaktów tego kraju z Unią Europejską oraz miejsca grupy wyszechradzkiej w UE z perspektywy jej poszczególnych państw członkowskich (Czech, Polski, Słowacji i Węgier).

Sympozjum zorganizowane zostało przez Uniwersytet w Kobe we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Karola, Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie oraz Uniwersytetem im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

Współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego z Uniwersytetem w Kobe została zapoczątkowana w 1998 r. przez Wydział Filozoficzny UJ i Wydział Humanistyczny japońskiej uczelni. W 2013 r. podpisana została umowa na szczeblu ogólnouczelnianym, zaś w 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Biuro Uniwersytetu w Kobe.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską