Dr Mikołaj Iwański zwycięzcą konkursu Wolters Kluwer i "Przeglądu Sądowego"

Publikacja "Odpowiedzialność karna za przestępstwa korupcyjne" dr. Mikołaja Iwańskiego z Wydziału Prawa i Administracji UJ (WPiA UJ) otrzymała tytuł "Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2016 roku" w 9. edycji konkursu Wolters Kluwer i "Przeglądu Sądowego". Jedno z dwóch wyróżnień zdobył również dr Mikołaj Małecki z WPiA UJ.

Monografia dr. Mikołaja Iwańskiego jest najobszerniejszym we współczesnej literaturze karnistycznej kompendium wiedzy o przestępstwach korupcyjnych. W książce poddano analizie regulacje Kodeksu karnego i pozakodeksowe przepisy karne, służące zwalczaniu korupcji. Zrelacjonowano spory interpretacyjne związane ze stosowaniem obowiązujących przepisów oraz ustosunkowano się do argumentów formułowanych w nauce prawa karnego i orzecznictwie. Autor nie unika powoływania się na funkcjonalne reguły wykładni, zwracając uwagę na rolę dobra prawnego w analizie karnistycznej, omawia również instytucje wyłączające odpowiedzialność karną za bierną i czynną korupcję.

Dr Mikołaj Iwański jest asystentem w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tychach. Tytuł doktora nauk prawnych uzyskał na podstawie rozprawy Odpowiedzialność karna za przestępstwa korupcyjne. Współautor krakowskiego komentarza do nowelizacji kodeksu karnego z 2015 r. Autor publikacji o charakterze naukowym i dydaktycznym. Wykładowca Studiów Podyplomowych organizowanych przez Katedrę Prawa Karnego i Katedrę Samorządu Terytorialnego UJ. Prowadził szkolenia z zakresu środków kompensacyjnych w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na tematyce przestępstw korupcyjnych w polskim prawie karnym, przestępczości gospodarczej, struktury przestępstwa, prawa zwyczajowego jako źródła prawa karnego, konstytucyjnych standardów prawa karnego, dyrektyw i zasad wymiaru kary, a także prawa sportowego. W ramach pracy zawodowej jako referendarz zajmuje się prawem rzeczowym, orzekając w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Jednocześnie kapituła konkursu przyznała wyróżnienie książce dr. Mikołaja Małeckiego - również z Katedry Prawa Karnego UJ - Przygotowanie do przestępstwa. Analiza dogmatycznoprawna. Publikacja jest pierwszym monograficznym opracowaniem problematyki przygotowania do przestępstwa na gruncie kodeksu karnego z 1997 r. Autor kompleksowo omówił w niej polską konstrukcję przygotowawczej formy stadialnej, posiłkując się ustaleniami z zakresu teorii prawa.

Zgodnie z regulaminem konkursu autor "Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce postępowań sądowych w 2016 roku" otrzymuje nagrodę w wysokości 10 tys. złotych, a autorzy tytułów wyróżnionych roczny dostęp do elektronicznego serwisu prawniczego Lex Sigma oraz prenumeratę "Przeglądu Sądowego".

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu