Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

25 marca przy ulicy Henryka Sienkiewicza 24 w Krakowie odsłonięta została tablica upamiętniająca Kazimierza Kostaneckiego - profesora anatomii, w latach 1913-1916 rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieszkał pod tym adresem do listopada 1939 r. Pomysłodawcami jej wmurowania byli dr Elżbieta Wenda ze Stowarzyszenia Absolwentów UJ i prof. Zdzisław Gajda, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ. Wykonanie tablicy sfinansowała Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie, której prezesem jest prof. Artur Jurczyszyn.

W uroczystości udział wzięli: prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. rozwoju prof. Jarosław Górniak, prof. Artur Jurczyszyn, Danuta Opoczka, dyrektor Żłobka Samorządowego nr 14 w Krakowie, który obecnie mieści się w dawnym domu prof. Kazimierza Kostaneckiego oraz Katarzyna Biecuszek z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków miasta Krakowa.

Profesor Kazimierz Kostanecki był profesorem anatomii porównawczej i opisowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierownikiem Katedry Anatomii. W latach 1913-1916 był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełnił funkcję radnego Rady Miasta Krakowa, a w latach 1914 -1918 wiceprezydenta Krakowa. W latach 1929 do 1934 był także prezesem Polskiej Akademii Umiejętności, a od 1933 roku członkiem korespondencyjnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W 1924 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa UJ. W 1936 roku został mianowany profesorem honorowym UJ. Aresztowany 6 listopada 1939 w ramach akcji Sonderaktion Krakau, zmarł w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen 11 stycznia 1940 .

- Przypomnienie i uczczenie osoby prof. Kazimierza Kostaneckiego, wybitnego naukowca i lekarza było naszym obowiązkiem - zaznaczył prof. Zdzisław Gajda, który przypomniał także bezprecedensową historię wydarzenia określanego powszechnie jako Sonderaktion Krakau, które było brutalnym atakiem niemieckich okupantów na polską inteligencję.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz