Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Redakcja "Forbes Women" postanowiła wyróżnić badaczki, ekspertki, aktywistki oraz przedstawicielki organizacji pozarządowych, które angażują się w działania na rzecz ochrony klimatu, przyczyniając się do ciągłego wzrostu świadomości ekologicznej w naszym kraju. W gronie 25 liderek zajmujących się tą tematyką znalazła się dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


"Dziś Polacy nie tylko rozumieją potrzebę transformacji klimatycznej, ale również ją popierają. Potwierdzeniem tego jest raport Europejskiego Banku Inwestycyjnego z końca 2023 r., z którego wynika, że 40 proc. Polaków uznaje skutki zmian klimatu i degradację środowiska za jedno z trzech głównych wyzwań stojących przed naszym krajem. Niestety, niektórzy politycy próbują wywołać złe emocje, wskazując na ochronę klimatu jako źródło drożyzny czy zagrożenie dla przemysłu" - czytamy w magazynie "Forbes Woman".

Przygotowania do powstania listy 25 Polek angażujących się na rzecz ochrony klimatu rozpoczęto od wysłania prośby o nominowanie kandydatek. Organizatorzy skierowali apel do organizacji zajmujących się nie tylko ochroną środowiska, ale także współpracą z biznesem w ramach ESG, czyli spojrzenia na zarządzanie w aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych. Uzyskane w ten sposób zgłoszenia poddano weryfikacji, a kolejnym krokiem było stworzenie dokumentacji na temat każdej z kandydatek. Finalnego wyboru na podstawie przygotowanych sylwetek dokonała kapituła, do której zaproszono uznanych ekspertów.

Na liście - oprócz dr hab. Pauliny Kramarz, prof. UJ - znalazły się przedstawicielki działające m.in. w Fashion Revolution, Greenpeace Polska, Polskim Alarmie Smogowym, Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, Fundacji dla Biebrzy, Fridays for Future w Polsce, Who Will Save The Planet, Polskiej Zielonej Sieci i WWF Polska.

- Liderek zajmujących się tematyką klimatu i środowiska jest z pewnością o wiele więcej, niż można by sądzić. Wiele z nich działa w bardzo małych społecznościach, lokalnie albo w zakresie, który nie wzbudza szerokiego zainteresowania zewnętrznych obserwatorów. Często pracują z dużą determinacją i wytrwałością, realizując ważne i ciekawe projekty. Warto do nich docierać, nie tylko, by docenić, ale też, by inspirować innych ludzi, pokazując, że działania mają sens - mówi cytowana przez "Forbes Woman" dr Marzena Cypryańska-Nezlek z Uniwersytetu SWPS.

Dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ jest pracownikiem naukowym Instytutu Nauk o Środowisku UJ. Zajmuje się ekologią bezkręgowców lądowych. Prowadziła też badania z zakresu ekotoksykologii, upraw GMO oraz biologicznej ochrony upraw. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz ruchami oddolnymi. Brała udział protestach oraz ekspertyzach naukowych mających na celu zatrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej i Puszczy Karpackiej. Obecnie skupia się głównie na edukacji i popularyzacji wiedzy na temat szkodliwego wpływu uprzemysłowienia rolnictwa na środowisko naturalne. Współtworzy portal popularnonaukowy Nauka dla Przyrody. Zasiada w Radzie Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Radzie Ochrony Przyrody.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron