Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O Uniwersytecie Jagiellońskim

 Collegium Maius UJ

Uniwersytet Jagielloński ufundowany został 12 maja 1364 roku przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego i jest najstarszą uczelnią w Polsce oraz jedną z najstarszych w tym regionie Europy. Studium generale – tak wówczas nazywano Uniwersytet — składało się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa.  W 1400 roku miała miejsce powtórna fundacja Uniwersytetu przez króla Władysława Jagiełłę. Powstał wtedy czwarty wydział – teologiczny.

XV wiek i początek XVI wieku to „złoty okres" w dziejach uczelni, która słynęła z nauki matematyki, astronomii i prawa oraz jej wybitnych uczonych. Uniwersytet przyciągał studentów z całej Europy, którzy w tym czasie stanowili aż 44% studiujących O wysokim poziomie uczelni świadczą też jej wybitni absolwenci, jak Mikołaj Kopernik.

Od końca XVI wieku Uniwersytet nazywany był powszechnie Akademią Krakowską, a w czasie reformy kołłątajowskiej w latach 1777-1786 otrzymał nazwę Szkoły Głównej Koronnej. Po włączeniu Krakowa do Austrii w wyniku trzeciego rozbioru Polski (1795), Uniwersytet nazywano Szkołą Główną Krakowską, natomiast dzisiejszą nazwę: Uniwersytet Jagielloński nosi od 1817 roku.

Obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 15 wydziałów, w tym trzy medyczne, które tworzą tzw. Collegium Medicum. Kształci się tutaj już około 50 tysięcy studentów rocznie, z tego 65% to kobiety. Zmieniła się też struktura narodowościowa, oprócz studentów z krajów Unii Europejskiej, pojawili się młodzi ludzie z Azji i Afryki, a także z państw Europy Wschodniej.

Siedzibą rektora i dziekanów jest Collegium Novum, wybudowane w 1887 roku, położone przy Plantach, wśród innych budynków uniwersyteckich, m.in. Collegium Minus i Collegium Witkowskiego. Najcenniejszym zabytkiem tzw. Dzielnicy Uniwersyteckiej jest Collegium Maius, pierwsze kolegium profesorów (od 1400 r.), a w XIX i na początku XX w. siedziba Biblioteki Jagiellońskiej. Obecnie mieści się tam Muzeum UJ, gdzie zgromadzone są zbiory uniwersyteckie: dzieła sztuki, pamiątki oraz kolekcja instrumentów naukowych. Z Muzeum sąsiaduje także Ogród Profesorski pełen interaktywnych instrumentów. W 2014 roku, z okazji 650-lecia uczelni, zakopano tam kapsułę czasu.

Collegium Novum UJ

Od 1940 roku siedziba Biblioteki Jagiellońskiej, jednej z największych bibliotek w Polsce, posiadającej status biblioteki narodowej, zlokalizowana jest przy al. Mickiewicza. W pobliżu jej gmachu, w obrębie II Kampusu, zlokalizowane jest także m.in. Auditorium Maximum, nowoczesny budynek dydaktyczno-konferencyjny, oraz zespół budynków Collegium Paderevianum.

Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, nowoczesny III Kampus UJ, jest ulokowany w dzielnicy Ruczaj. Znajdują się tam siedziby Wydziałów: Biologii i Nauk o Ziemi; Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Matematyki i Informatyki; Zarządzania i Komunikacji Społecznej, a także Centrum Edukacji Przyrodniczej i Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Obecnie trwa budowa budynku Wydziału Chemii i Instytutu Nauk Geologicznych.

Do roku 2019 powstanie nowy Szpital Uniwersytecki Kraków-Prokocim dla dorosłych. Będzie on uzupełnieniem istniejącego w Prokocimiu medycznego kampusu, który obejmuje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Wydział Farmaceutyczny i Bibliotekę oraz domy studenckie.

Kliknij poniższą infografikę, aby zobaczyć ją w wyższej rodzielczości.

Uniwersytet Jagielloński to także:

  • Biblioteka Jagiellońska – ponad 5 000 000 książek i czasopism
  • Obserwatorium Astronomiczne – comiesięczne „Wieczory z gwiazdami"
  • Ogród Botaniczny – najstarszy w Polsce, założony w 1783 r.
  • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR – jedyne studia weterynaryjne w Polsce południowej
  • Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris" – największe multidyscyplinarne urządzenie badawcze w tej części Europy
  • Małopolskie Centrum Biotechnologii – prowadzące badania naukowe na najwyższym poziomie
  • Winnica Nad Dworskim Potokiem – uniwersyteckie wino, które zdobywa medale na międzynarodowych konkursach
  • 10 muzeów (m.in. unikatowe Muzeum Farmacji)
  • liczne zespoły artystyczne
  • Auditorium Maximum – budynek dydaktyczno-konferencyjny z aulą na ponad 1200 osób
  • największy pracodawca w Małopolsce
  • najdłuższa historia uniwersytecka w Polsce i jedna z najdłuższych na świecie

Zapraszamy do odbycia wirtualnych spacerów po Uniwersytecie Jagiellońskim!

Tradycja i nowoczesność

Odwiedź nas!

Kliknij poniższą mapkę, aby zobaczyć ją w wyższej rodzielczości.

Pliki do pobrania
pdf
Ulotka informacyjna
pdf
Ulotka o uniwersyteckiej współpracy
pdf
Ulotka o kwartale akademickim