Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Wojciech Nowak ponownie rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Wojciech Nowak ponownie rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dotychczasowy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak został wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję w latach 2016-2020. W rozstrzygniętych w czwartek 7 kwietnia wyborach otrzymał 147 głosów kolegium elektorskiego. Na jego kontrkandydata prof. Jerzego Szweda z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zagłosowało 45 elektorów.

 

Uprawnionych do głosowania było 197 osób. Obecnych na zebraniu i głosujących - 195. Oddano 192 głosy ważne, 3 okazały się nieważne.

- Czuję ogromną radość i wzruszenie. Trudno to z czymkolwiek porównać. Jesteśmy dobrze przygotowani na kolejne cztery lata. Mamy plan strategicznego działania, który zrealizujemy. Niewątpliwie bardzo ważną kwestią będzie jakość kształcenia i rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce. Obecnie stoimy na zakręcie. Pamiętajmy, że w kraju funkcjonuje ponad 400 uczelni wyższych, a w 2020 roku nastąpi apogeum niżu demograficznego. Z tymi problemami na szczeblu ministerialnym musi zmierzyć się państwo. My w ten proces zmian na pewno się wpiszemy. Jestem spokojny o przyszłość Uniwersytetu Jagiellońskiego - powiedział tuż po wyborczym sukcesie prof. Wojciech Nowak i dodał:

- Musimy mieć nieporównywalnie lepiej rozwiniętą internacjonalizację. Nie ma ona polegać na przyjęciu na studia dwustu czy trzystu młodych Ukraińców lub Białorusinów. Chcemy umiędzynarodowienia na etapie studentów, doktorantów i kadry naukowej w ramach umów bilateralnych. Liczę, że ten cel osiągniemy.

Kolejną kwestią, poruszoną przez rektora UJ, były inwestycje. Prof. Wojciech Nowak zapowiedział dokończenie tych już realizowanych, jak nowe budynki Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Chemii czy Instytutu Nauk Geologicznych. W planach jest również rozpoczęcie budowy infrastruktury sportowej i co najmniej jednego domu studenckiego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

- Jestem świadomy tego, że przez cztery lata może nam się nie udać wszystkich planów zrealizować. Dziś zdobycie środków budżetowych jest niezwykle trudne, a proces rozpoczęcia inwestycji w państwowej uczelni jest drogą przez mękę. Musimy jednak z tymi procedurami się zmierzyć - zakończył rektor UJ.

Prof. Wojciech Nowak w swoim programie wyborczym zapowiedział, że chce być rektorem kontynuacji i integracji całego środowiska akademickiego. Będzie dążył do zachowania zasady apolityczności i autonomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W kolejnej kadencji zamierza kontynuować akademicki model zarządzania uczelnią z dominującą rolą ciał kolegialnych, usuwać bariery administracyjne pomiędzy jednostkami organizacyjnymi i wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów.

Szczególny nacisk ma zostać położony na dbałość o systematyczny wzrost pozycji UJ na arenie polskiej i międzynarodowej. W planach jest stworzenie uczelnianego centrum editing and proofreading service mającego na celu wzrost ilości publikacji w renomowanych czasopismach, a także systemowe wsparcie dla naukowców poprzez dalszy rozwój Centrum Administracyjnego Wspierania Projektów. W aspekcie kształcenia prof. Wojciech Nowak proponuje m.in. stworzenie grantowej ścieżki kariery akademickiej i dydaktycznej dla młodych naukowców oraz rozwój możliwości studiowania dla osób niepełnosprawnych.

Kolejnym celem na drugą kadencję ma być dalsze prowadzenie grantów w zakresie nauk humanistyczno-społecznych. Wśród innych pomysłów rektora UJ znalazło się również zwiększenie aktywności Rady Biznesu i jej realnego wpływu na kierunki rozwoju uczelni.

Prof. Wojciech Nowak urodził się 21 września 1949 roku w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1999 do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM ds. Studiów Klinicznych, a w latach 2005-2008 dziekanem tego wydziału.

Od 2004 do 2008 roku kierował Katedrą Anatomii UJ CM. Przez wiele lat był również związany z I Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. W latach 2003-2008 sprawował funkcję zastępcy Ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego.

Prof. Wojciech Nowak łączył pracę naukową z praktyką lekarską. Był specjalistą wojewódzkim w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii ogólnej. W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym m.in.: Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, Sekcji Chirurgii Endokrynologicznej PTE, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, European Society of Surgery, International Society of Surgery, European Association of Endoscopic Surgery oraz European Society of Endocrine Surgery.

Zainteresowania naukowe prof. Wojciecha Nowaka skupione są wokół zagadnień chirurgii endokrynologicznej, ultrasonografii w chirurgii, chirurgicznego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, problematyki raka piersi i transplantologii. Jest autorem i współautorem 133 publikacji, 285 prezentacji zjazdowych oraz współautorem 3 monografii.

Prof. Wojciech Nowak jest 305. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Funkcję tę pełni od 1 września 2012 roku.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron