Medale <span lang="la">Cracoviae</span> Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ
uroczystość mobilna rada uczelni

Medale Cracoviae Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ

05.10.2022
5 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta sesja z okazji wręczenia brązowych medali Cracoviae Merenti zasłużonym profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego – Andrzejowi Białasowi oraz Jackowi Purchli. Naukowcy zostali uhonorowani w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Radni decyzję o przyznaniu profesorom medali oznaczonych nr. 40 i 41 podjęli podczas sesji 27 kwietnia.
więcej o Medale Cracoviae Merenti wręczone. Laureatami profesorowie UJ
Konsul generalna USA z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
wizyta

Konsul generalna USA z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

05.10.2022
4 października 2022 roku rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel gościł w Collegium Novum konsul generalną Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson. W spotkaniu wzięli również udział prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec oraz specjalistka ds. kultury i edukacji w konsulacie USA Maria Brzostek.
więcej o Konsul generalna USA z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
Jak najlepiej wykorzystać efekt placebo do celów terapeutycznych?
mobilna

Jak najlepiej wykorzystać efekt placebo do celów terapeutycznych?

04.10.2022
Międzynarodowy, pionierski projekt PANACEA uzyskał finansowanie w ramach programu ERASMUS+. Jego celem jest zwiększenie wiedzy wśród studentów kierunków medycznych, naukowców i pracowników służby zdrowia na temat mechanizmów działania efektów placebo i nocebo. Ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego w projekcie bierze udział m.in. prof. Przemysław Bąbel, dyrektor Instytut Psychologii UJ i szef Zespołu Badania Bólu.
więcej o Jak najlepiej wykorzystać efekt placebo do celów terapeutycznych?
"Bioethics" donosi o pionierskich badaniach naukowców z INCET UJ

"Bioethics" donosi o pionierskich badaniach naukowców z INCET UJ

04.10.2022
Badacze z Interdyscyplinarnego Centrum Etyki UJ (INCET) wykorzystują metody cyfrowej humanistyki, w tym modelowanie tematyczne - obliczeniową technikę umożliwiającą odkrywanie ukrytych struktur tematycznych w dużych zbiorach dokumentów. W artykule w prestiżowym "Bioethics", użyli tej metody, by przeanalizować 20 tys. tekstów opublikowanych w 7 głównych międzynarodowych czasopismach z zakresu bioetyki i filozofii medycyny.
więcej o "Bioethics" donosi o pionierskich badaniach naukowców z INCET UJ
Miliony na modernizację i rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Miliony na modernizację i rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

04.10.2022
Rozstrzygnięto pierwszy konkurs, w ramach którego ośrodki pediatryczne otrzymają wsparcie finansowe z Funduszu Medycznego na modernizację, przebudowę i odbudowę szpitali oraz oddziałów pediatrycznych. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USD) znalazł się w gronie 14 zwycięskich placówek i otrzyma rekordową kwotę w wysokości niemal 300 mln zł.
więcej o Miliony na modernizację i rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego