Zmarł profesor Adam Bielański

W wieku 104 lat odszedł nestor polskiej nauki, znakomity chemik, twórca polskiej i krakowskiej szkoły katalizy, profesor honorowy UJ.

Profesor Adam Bielański urodził się 14 grudnia 1912 roku w Krakowie. Studia chemiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w roku 1936, a doktorat obronił w roku 1944 (tajne komplety), choć formalnie dopiero po zakończeniu działań wojennych otrzymał ten stopień. W roku 1955 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, po siedmiu latach profesurę zwyczajną.

Był autorem znakomitych podręczników z chemii nieorganicznej i monografii dotyczących fizykochemii katalizatorów, a w szczególności wielokrotnie wznawianego podręcznika "Chemii ogólnej i nieorganicznej".

Po przejściu na emeryturę w Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1983 prof. Bielański pracował w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Przedmiotem jego badań była kataliza na heteropolikwasach. Wypromował około trzydziestu doktorów.

Profesor Adam Bielański od roku 1973 był członkiem rzeczywistym PAN, a od roku 1989 członkiem czynnym PAU. Uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez Akademię Górniczo-Hutniczą (1983) i Uniwersytet Wrocławski (2001). W roku 2005 otrzymał tytuł profesora honorowego UJ. Został odznaczony między innymi medalami: im . Marii Skłodowskiej - Curie oraz medalem UJ "Plus ratio quam vis".

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association