Oświadczenie w sprawie zatrzymania doktoranta UJ

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania doktoranta UJ Ameera Alkhawlany’ego.

Uprzejmie informuję, że Uniwersytet Jagielloński podjął wszelkie możliwe pod względem prawnym działania, mające na celu wyjaśnienie okoliczności zatrzymania oraz przyczyn wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu studenta studiów trzeciego stopnia, prowadzonych przez Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, pana Ameera Alkhawlany’ego. W tym samym dniu, w którym w sposób nieoficjalny otrzymałem informacje o aresztowaniu doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, natychmiast skierowałem pismo do odpowiedniego organu z prośbą o wyjaśnienie podstaw wydania takiej decyzji. Oczekuję na oficjalną odpowiedź od organów działających w tej sprawie.

Zgadzam się, że prawo do sprawiedliwego procesu, prawo do obrony i posiadania obrońcy oraz prawo do zapoznania się z materiałami postępowania oraz składania wyjaśnień są elementarnymi  normami, które muszą być przestrzegane w państwie prawa. Mam nadzieję, że wszystkie te zasady będą przestrzegane również w stosunku do studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. W związku z tym cieszy mnie fakt, że pan Ameer Alkhawlany ma ustanowionego obrońcę, który jest umocowany do podjęcia wszelkich dostępnych działań, celem odwołania się od decyzji Komendanta Straży Granicznej oraz postanowienia Sądu.

Uniwersytet Jagielloński dołoży wszelkich starań, aby wyjaśnić  tę sprawę.

Z wyrazami szacunku,

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

prof. dr hab. med. Wojciech Nowak

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego