Certyfikat akredytacyjny Breast Unit dla uniwersyteckiej onkologii

Poradnia Onkologiczna Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie otrzymała jako 3. tego typu ośrodek w Polsce status jednostki Breast Unit. Efektem audytu przeprowadzonego przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS) jest przyznanie podwójnej certyfikacji - polskiej i międzynarodowej. Jednostka oferuje zintegrowany system diagnostyczno-leczniczy chorób raka piersi i jednocześnie spełnia światowe standardy świadczeń.

- Stwierdzamy, że cały zespół pracujący w jednostce jest bardzo wysoko wyspecjalizowany, a także dysponuje wysokiej klasy sprzętem. Doceniamy ogromną pracę, jaka została wykonana przy tworzeniu ośrodka - ocenił przewodniczący SIS prof. Ruben Orda.

W ramach audytu komisja akredytacyjna zapoznała się z strukturą organizacyjną ośrodka, szczegółowo sprawdziła dokumentację szpitalną, zgodność protokołów postępowania przyjętych w danym ośrodku z międzynarodowymi standardami oraz wizytowała zaplecze diagnostyczne i lecznicze szpitala. W drugim dniu audytorzy wzięli udział w wielodyscyplinarnym konsylium.

W krakowskim Breast Unit w Szpitalu Uniwersyteckim rocznie leczonych jest około 400 pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi. W każdym przypadku decyzja dotycząca leczenia podejmowana jest wspólnie przez lekarzy biorących udział w cotygodniowych konsyliach. W skład zespołu wchodzą radiolodzy, chirurdzy, ginekolodzy, onkolodzy, radioterapeuci i chirurg plastyczny. Wszystkie pacjentki mogą liczyć również na pomoc fizjoterapeuty i psychologa.

Większość pacjentek stanowią osoby z województwa małopolskiego, ale około 40 proc. pochodzi z województw sąsiednich: śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ze względu na osadzenie w strukturze Szpitala Uniwersyteckiego w ośrodku są diagnozowane i operowane najcięższe przypadki pacjentek z licznymi obciążeniami internistycznymi, synchronicznymi nowotworami w innych lokalizacjach lub po przeszczepach nerek. Ośrodek prowadzi również poradnictwo dla młodych kobiet z rakiem piersi, które pragną zachować płodność po leczeniu onkologicznym. Jest też placówką referencyjną w makroregionie dla kobiet ciężarnych z rozpoznanym rakiem piersi.

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego