Studenci UJ pracują nad projektem Ministerstwa Cyfryzacji

W Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli odbyła się konferencja grupy wyszehradzkiej „The Visegrad Contribution to the EU Digital Single Market”. Wzięli w niej udział studenci z Koła Naukowego Imagine Academy z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, pracujący w ramach płatnego stażu w Centralnym Ośrodku Informatyki przy Ministerstwie Cyfryzacji.

W ramach konferencji studenci UJ zaprezentowali prace swojego zespołu oraz strategię Ministerstwa Cyfryzacji przedstawicielom Grupy Wyszehradzkiej. W szczególności opowiadali o sukcesie we wrześniowym „Hackathonie GOV – Dane Publiczne” oraz o potrzebie organizowanie takich wydarzeń, o potencjale otwartych danych dla całego społeczeństwa, a także ogólnym procesie cyfryzacji państwa, przedstawiając przy tym ambitny projekt „mDokumenty”, który ma umożliwić obywatelowi pozostawienie swoich dokumentów (dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, etc.) w szufladzie i wyjście z domu jedynie z telefonem komórkowym. Oznacza to, że obywatele polscy będą mogli wylegitymować się policjantowi albo potwierdzić w urzędzie swoją tożsamość za pomocą komórki. Pilot systemu ma zostać wdrożony już w maju 2017 r., a kolejne etapy projektu będą udostępniać korzystającym jeszcze więcej możliwości.

Pracę w Centralnym Ośrodku Informatycznym zapewniła studentom UJ wygrana we wrześniowym hackathonie organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, w którym nagrodą główną było 18 000 zł oraz płatny staż. Zwycięskim projektem zespołu fringers, złożonego z członków Koła Naukowego Imagine Academy - Fabiana Kapuścika, Jakuba Króla, Roberta Kuny i Aleksandra Surmana, była aplikacja „eObywatel”.

Zdjęcia: fringers

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego