Licealista z Gdyni zwycięzcą 21. Konkursu Wiedzy o UJ

Albert Kościelniak wygrał 21. edycję Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Zwycięzca w roku akademickim 2017/2018 rozpocznie studia na kierunku prawo. Uroczysta gala wręczenia symbolicznych indeksów wszystkim laureatom odbyła się 7 kwietnia w nowym budynku dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji UJ przy ul. Krupniczej.

- Osiągnęliście wielki, osobisty sukces. Jesteście już studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podjęliście decyzję, którą z zachwytem przyjmuję. Od października będziecie studiować na najlepszym polskim uniwersytecie. Postawiliście sobie niezwykle ambitny cel, bo nie jest możliwe przejść przez studia u nas łatwo, lekko i przyjemnie. Jestem pełen podziwu, że już w tak młodym wieku zdeterminowaliście swój sposób działania. Wiecie, co chcecie osiągnąć. Jesteście tym pokoleniem, do którego należy przyszłość - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Celem Konkursu Wiedzy o UJ jest przybliżenie młodzieży historii najstarszej polskiej uczelni oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Główną nagrodą w konkursie są indeksy na wybrane kierunki studiów. W tym roku otrzymały je 94 osoby z całego kraju, a także z zagranicy.

Zwycięzcą 21. edycji Konkursu Wiedzy o UJ został Albert Kościelniak, uczeń X Liceum Ogólnokształcącego im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni, który 1 października br. rozpocznie naukę na kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Drugie miejsce zajął Bartosz Wolsza, który będzie kształcić się na kierunku administracja na tym samym wydziale. Alicja Ziomek, która była trzecia, wybrała matematykę na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ.

- O konkursie dowiedziałem się przez zupełny przypadek na kilka dni przed końcem zgłoszeń. Ostatnie półtora miesiąca upłynęło mi pod dyktando intensywnych przygotowań. Dziś już wiem, że było warto. Spodziewałem się, że test będzie nieco trudniejszy, aczkolwiek tuż przed ogłoszeniem wyników obawiałem się, że mogę znaleźć się w gronie osób, które nie zdobyły wymaganej liczby punktów. Jestem przekonany, że studia na Uniwersytecie Jagiellońskim będą dla mnie przepustką do lepszej przyszłości - powiedział Albert Kościelak tuż po zakończeniu gali.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego pierwsza edycja, pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna, była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją UJ a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ. W kolejnych latach jego zasięg rozszerzał się. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom - od jednego w 1996 roku po rekordowe 135 w 2015 roku.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny