Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Język i Metoda” po raz trzeci na Uniwersytecie Jagiellońskim

„Język i Metoda” po raz trzeci na Uniwersytecie Jagiellońskim

17 maja 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła się trzecia międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Język i metoda. Język rosyjski w badaniach lingwistycznych XXI wieku”. Tematem tegorocznej edycji spotkania jest "Składnia w tekście. Tekst w składni. Analiza lingwistyczna w Trójkącie Bermudzkim: Kombinatoryka – Semantyka – Składnia.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Witając uczestników, rektor wyraził radość z faktu, że na najstarszej uczelni w Polsce odbywa się tak znacząca konferencja dotycząca języka rosyjskiego, który - o czym w erze powszechnej obecności języka angielskiego nie zawsze się pamięta - pełni bardzo ważną rolę w znacznej części świata.

Do zebranych zwróciła się również dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Elżbieta Górska. Życząc uczestnikom owocnych obrad, prof. Górska wyraziła przekonanie, że konferencja wniesie istotny wkład w debatę o syntaktycznej i pragmatycznej analizie tekstów języka rosyjskiego, zarówno w zakresie językoznawstwa ogólnego, jak i metodologii badań.

Konferencja Język i metoda. Język rosyjski w badaniach lingwistycznych XXI wieku to cykliczna konferencja (2011, 2014, 2017) organizowana przez prof. Dorotę Szumską wraz sekretarzem konferencji dr. Krzysztofem Ozgą oraz pozostałymi pracownikami Zakładu Językoznawstwa Rosyjskiego Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. Głównym celem konferencji  jest poszukiwanie rozwiązań i granic metodologicznych we współczesnych badaniach nad językiem rosyjskim. Tematem trzeciej konferencji jest Składnia w tekście. Tekst w składni. Analiza lingwistyczna w Trójkącie Bermudzkim: Kombinatoryka – Semantyka – Składnia. Jest to największa w Europie konferencja rusycystyczna. W obecnej edycji biorą udział przedstawiciele trzech kontynentów – Europy, Ameryki i Azji z 14 krajów i 44 ośrodków naukowych. Gośćmi honorowymi konferencji są profesorowie: Olga T. Yokoyama (Professor of Slavic Languages and Literatures, Harvard University, Distinguished Professor of Applied Linguistics, University of California, Los Angeles), Laura Janda (University of Tromsø,  Norway) oraz Maksim Anisimowicz Krongauz (RGGU, Moskwa). Dokładne dane o poprzednich konferencjach i obecnej, informacje o gościach honorowych, uczestnikach konferencji oraz tematach wystąpień można znaleźć na stronie internetowej konferencji: http://www.ifw.filg.uj.edu.pl/jazyk-i-metod.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron