Jagiellońskie Okno na Chiny

Od 18 do 19 maja br. w Bibliotece Jagiellońskiej odbywa się Seminarium Sinologiczne „Jagiellońskie Okno na Chiny”. Zorganizował je Zakład Japonistyki i Sinologii Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego UJ i Koło Naukowe Sinologów UJ. Wykłady koncentrują się na literaturze chińskiej.

– W naszym seminarium bierze udział profesor Olga Lomová z Uniwersytetu Karola w Pradze, która jest uznanym sinologiem europejskim specjalizującym się w literaturze chińskiej, a zwłaszcza literaturze dawnej. Wykład wygłosił również prof. Lawrence C. H. Yim z Chinese University of Hong Kong, który specjalizuje się w literaturze okresu Ming i Qing. Odwiedziła nas również dr Cordula Gumbrecht  z Biblioteki Narodowej w Berlinie, która przedstawiła nam zbiory biblioteki i zasady korzystania z nich, a także wygłosi referat na temat pierwszego tłumaczenia „Biblii” Marcina Lutra na język chiński, które powstało w XVIII wieku  –  opowiada dr Katarzyna Sarek z Instytutu Orientalistyki UJ.

Uczestników seminarium przywitała prof. Elżbieta Górska dziekan Wydziału Filologicznego, a część naukową rozpoczęła prezentacja prof. Shu-Hsien Tseng, dyrektor Narodowej Biblioteki Tajwanu, o cennych zbiorach przechowywanych w tej bibliotece. Prof. Shu-Hsien Tseng odwiedziła Uniwersytet już rok temu, kiedy to razem z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem otwierała Tajwańskie Centrum Zbiorów Sinologicznych na UJ. Tajwańska biblioteka podarowała wtedy uczelni liczący prawie osiemset woluminów księgozbiór sinologiczny. Wśród przekazanych książek znajdują się dwa wyjątkowe dzieła: replika ponad 800-letniego zwoju poezji Su Dongpo oraz replika „Diamentowej Sutry”, najstarszej na świecie drukowanej książki. Na tę jedyną tak dużą kolekcję książek w języku chińskim w Polsce, składają się pozycje z zakresu filozofii, historii, językoznawstwa, literatury, literaturoznawstwa, kultury, sztuki, polityki, ekonomii oraz prawa i nauk społecznych.

Podczas seminarium referaty wygłosili studenci z Węgier, Czech i Słowacji, a także młodzi sinolodzy z Krakowa, Warszawy i Poznania, którzy przedstawiali zagadnienia swoich prac dyplomowych i opowiadali o zainteresowaniach badawczych. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali: Weronika Tatara, Andrzej Swoboda, Justyna Pacześniak, Barbara Binek i Maria Agnieszka Jarosz. To seminarium jest pierwszym z cyklu spotkań, kolejne będzie w przyszłym roku, trzecie za dwa lata.

W ramach Seminarium Sinologicznego, Koło Naukowe Sinologów UJ organizuje od 20 do 21 maja br. warsztaty studenckie.

Zdjęcie nr 1 (12)
                                  Zdjęcie nr 2 (12)
                                  Zdjęcie nr 3 (12)
                                  Zdjęcie nr 4 (12)