Ambasador Węgier z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

24 maja 2017 r. rektor UJ prof. Wojciech Nowak przyjął na Uniwersytecie Jagiellońskim ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Orsolyę Zsuzsannę Kovács, której towarzyszyła konsul generalna Republiki Węgierskiej w Krakowie Adrienne Körmendy.

W trakcie spotkania, ambasador podziękowała rektorowi za wkład Uniwersytetu Jagiellońskiego w utrzymywanie i wzmacnianie przyjacielskich relacji polsko-węgierskich, nawiązując, między innymi, do wizyty premiera Węgier Victora Orbana na najstarszej uczelni w Polsce, która miała miejsce w grudniu 2016 r. Rozmowa dotyczyła również wyzwań stojących przed współczesną Europą, w tym kwestii demograficznych, migracyjnych i tożsamościowych.

Orsolya Zsuzsanna Kovács urodziła się w Budapeszcie. Od wczesnych lat życia jest silnie związana z Polską – w dzieciństwie spędziła cztery lata w Warszawie, gdzie jej ojciec pracował jako dyplomata ds. kultury. Jest autorką licznych publikacji zarówno w języku węgierskim, jak i polskim, w tym książki „Lengyel Mozaik” (Mozaiki Polskie), zawierającej czternaście wywiadów z osobistościami polskiego życia publicznego. W roku 2015 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcję ambasadora Węgier w Polsce sprawuje od bieżącego roku.