Rektorski Dzień Dziecka na Uniwersytecie Jagiellońskim

27 maja 2017 na Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się tradycyjny już Rektorski Dzień Dziecka. Trzy grupy dzieci przywitał w swoim gabinecie rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Najmłodsi mogli dowiedzieć się ciekawostek z historii uniwersytetu, obejrzeć togę i berła rektorskie, a także przyjrzeć się pięknym wnętrzom auli Collegium Novum.

Po spotkaniu z rektorem dzieci podzieliły się na dwie grupy. Pierwsza z nich odwiedziła najstarszy budynek Uniwersytetu – Collegium Maius – gdzie zwiedzający poznali najważniejsze fakty na temat historii gmachu.  Następnie odbyło się „malowanie światłem”, polegające na fotografowaniu obrazów malowanych w powietrzu przy pomocy latarek. Dzieci miały również okazję stworzyć nietypową orkiestrę grającą na plastikowych rurkach. Zagrały między innymi „Wlazł kotek na płotek” i „Odę do radości”. Na koniec dzieci ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia na dziedzińcu, formując litery „UJ”.

Druga grupa udała się do budynku Collegium Medicum UJ przy ulicy św. Anny. Program wizyty związany był z wybranymi elementami związanymi z pierwszą pomocą oraz zawierał pokaz technik stosowanych w medycynie. Realizacja pokazu-szkolenia została przeprowadzona dla grup dzieci, na które składały się stanowiska z poszczególnymi zagadnieniami, takimi jak samodzielne wykonanie prostych doświadczeń chemicznych i tworzenie różnorodnych modeli anatomicznych wykorzystujących drukowanie 3D w medycynie, a także pokazy z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy.

Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało upominki od Uniwersytetu.

W Rektorskim Dniu Dziecka wzięli również udział wychowankowie domu dziecka przy ul. Dunajewskiego oraz grupa podopiecznych ze Stowarzyszenia SIEMACHA.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską