Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sesja chirurgii na żywo z Katedry Urologii CM UJ

Sesja chirurgii na żywo z Katedry Urologii CM UJ

Podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, najważniejszej w Polsce konferencji naukowej poświęconej urologii, która w tym roku odbywa się w dniach od 19 do 21 czerwca w Katowicach, prawie tysiąc urologów z Polski i ze świata rozmawia o problemach współczesnej urologii. Nowością tej edycji Kongresu jest transmisja zabiegów operacyjnych przeprowadzanych jednocześnie z dwóch ośrodków urologicznych: Kliniki Urologii CM UJ w Krakowie oraz Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Miejskiego w Toruniu.

– Po raz pierwszy także w historii Polskiego Towarzystwa Urologicznego przekaz obejmie zarówno operacje robotyczne jak i te, które nie są jeszcze rutynowo wykonywane z powodów technologiczno-sprzętowych oraz braku ich upowszechnienia w naszym środowisku – mówi profesor Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej CM UJ i prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. 19 czerwca br. z Kliniki Urologii CM UJ przeprowadzono na żywo transmisje trzech operacji: laparoskopową cystektomie radykalną, endoskopowe usunięcie kamicy układu moczowego z asystą robota Avicenna oraz wszczepienie symulatorów korzeni krzyżowych z powodu upośledzenia czynności dolnych dróg moczowych. Kongresy PTU nigdy dotąd nie miały tak międzynarodowego charakteru. Podczas 47. edycji  spotkają się członkowie czterech najpoważniejszych organizacji urologicznych: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA), Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego (SIU) oraz ISSECAM (Mirrors of Urology).

Lekarz nigdy nie można zapomnieć o tym, że leczy człowieka

Organizatorzy kongresu nie zapomnieli o pacjentach, dla których przygotowali sesje o pogłębieniu bezpośredniego dialogu między chorymi a lekarzami. Pacjenci mają okazję porozmawiać z wybitnymi specjalistami z całego świata oraz dowiedzieć się o najnowszych osiągnięciach w leczeniu chorób urologicznych. – Nie ma dwóch takich samych operacji i nie ma dwóch takich samych ludzi. Relacje, które polegają na pielęgnowaniu stanu emocjonalnego pomiędzy lekarzem a pacjentem, roztoczeniem atmosfery zaufania, ale opartej na bezwzględnej szczerości i mówieniu o faktach są jednym z fundamentalnych celów leczenia ludzi – uważa prof. Piotr Chłosta.

Nie leczymy narządu i nie wykonujemy operacji na narządzie, ale operujemy człowieka (...)

PROF. PIOTR CHŁOSTA

I dodaje: – Lekarz nigdy nie może zapomnieć o tym, że leczy człowieka. Nie leczymy narządu i nie wykonujemy operacji na narządzie, ale operujemy człowieka na jakąś okoliczność choroby i musimy do zagadnienia związanego z chorobą podejść holistycznie. Jednym z fundamentalnych celów wynikających nie tylko z poziomu etyki zawodowej, ale również z programu kształcenia adeptów urologii, jest umiejętność zbudowania tych relacji pomiędzy pacjentem a lekarzem. Niestety system opieki zdrowotnej w naszym kraju, zwłaszcza oparty na publicznej służbie zdrowia, nie zawsze sprzyja długim rozmowom z pacjentem.

Klinika Urologii CM UJ

Oddział Kliniczny Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oferuje kompletny zakres świadczeń urologicznych w dziedzinie urologii dorosłych. W ośrodku przeprowadza się wszystkie zabiegi z dziedziny uroonkologii oraz zabiegi związane ze schorzeniami nienowotworowymi. Ośrodek specjalizuje się w technikach znikomo inwazyjnych, czyli laparoskopowym i endoskopowym leczeniu. – Urologia jest bardzo wdzięczną, ale jednocześnie wymagającą towarzyszka mojego życia. Czas, jaki poświęcam na urologię i to zarówno kliniczną, jak i akademicką oraz kongresową sprawia, że jest ona nie tylko wdzięczną, ale i dominującą towarzyszką mojego życia – śmieje się profesor Piotr Chłosta.

26. procent globalnej liczby nowotworów rozpoznawalnych w Europie to właśnie „nowotwory urologiczne”(...)

PROF. PIOTR CHŁOSTA

W Klinice prowadzone jest obecnie wiele projektów zarówno tych, które dotyczą samej urologii oraz tych, które są interdyscyplinarne i w przeważającej mierze dotyczą uroonkologii. – Obecnie urologia w dominującej swojej części zajmuje się uroonkologią. Lekarz urologii wbrew powszechnej opinii nie jest tym, który jest odpowiedzialny za leczenie dolegliwości związanych z wyłącznie męskimi narządami płciowymi, ale w 80. procentach jest lekarzem chirurgiem odpowiadającym za rozpoznanie, leczenie i prowadzenie chorych do końca ich życia na okoliczność „raka urologicznego”, czyli takiego nowotworu, który wywodzi się z układu moczowego i moczopłciowego męskiego. Nazywanie urologa męskim ginekologiem jest akceptowalne i przyjmowane przez nasze środowisko z uśmiechem, ale fakty są zupełnie inne – mówi profesor Chłosta. – 26. procent globalnej liczby nowotworów rozpoznawalnych w Europie to właśnie „nowotwory urologiczne”, więc widać, że problem istnieje oraz że jest poważny – podkreśla.

„Rak urologiczny”

Od lewej: prof. Mesut Remzi, prof. Piotr Chłosta, prof. Harun Fajkovic

Główne i zasadnicze prace badawcze w Klinice ukierunkowane są na uroonkologię, czyli ocenę zależności pomiędzy niekorzystnymi czynnikami wynikającymi z metabolizmu i z przemiany materii a ryzykiem występowania nowotworu. Te wielodyscyplinarne badania prowadzone są zarówno z zakładami biochemii klinicznej, jak i zakładami patologii i chirurgii. Dotyczą one także wpływu otyłości na rozwój raka, a także implementacji nowych rozwiązań technologicznych, które wpływają na poprawę jakości chirurgii. – Są to działania związane z wdrażaniem, z rozwagą, najnowszych metod, nie są to jednak, w żadnym wypadku, eksperymenty na żywym organizmie – zapewnia naukowiec.

Endourologia

– Dominującym sposobem leczenia chorych na nowotwory u nas, ale nie tylko, również na kamicę, na nietrzymanie moczu, oraz choroby o podłożu łagodnym, czyli pewne zmiany, które wynikają z zmian wrodzonych jak i nabytych są operacje znikomo inwazyjne, czyli takie, które nie są związane z rozległą interwencją chirurgiczną, ale wykorzystując dostęp albo przez niewielkie nacięcia w skórze albo korzystając z naturalnych otworów w skórze ciała – wyjaśnia prof. Chłosta. Ta nieformalna podspecjalizacja urologii to endourologia. – Ale nie wzbraniamy się przed wykonywaniem operacji otwartych i wykonujemy je zarówno sami jak i w skojarzeniu z chirurgami kardiochirurgicznymi, zwłaszcza, jeśli wymagają bardzo szerokiego dostępu do serca – dodaje. 

Sukcesy uniwersyteckiej urologii

W maju br. Uniwersytet Wiedeński uhonorował profesora Piotra Chłostę dyplomem za harmonijną współpracę między Kliniką Urologii CM UJ a Kliniką Urologii Uniwersytetu w Wiedniu​

– Wszelkie osiągnięcia instytucji, w której pracuję są wynikiem nie lidera tego zespołu, ale są wynikiem harmonijnej współpracy każdego szczebla tego zespołu. My nie rozpatrujemy nigdy żadnych ani rankingów, ani ocen, ani ewaluacji w kategorii sukcesu i konieczności przeżywania tego. Jest to dla nas wyraz satysfakcji, ale jednocześnie pewnej pokory zmuszającej do poszukiwania nowych rozwiązań po to, aby utrzymać poziom. Uważam, że te wszystkie wyróżnienia, które w ostatnim czasie przyszły do Kliniki są powodem olbrzymiej nobilitacji, satysfakcji, ale to jest sukces całego zespołu, a ten zespół jest rzeczywiście fantastyczny – przyznaje profesor.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Katedra i Klinika Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum wygrała w plebiscycie czasopisma "Medical Tribune" na najbardziej pożądane miejsce pracy wśród urologów. W głosowaniu wzięli udział lekarze z całego kraju. A w kwietniu br. podczas nowatorskiej operacji w Klinice usunięto węzły chłonne w nowotworze męskich narządów płciowych z dostępem przez kończynę dolną. Metoda ta stosowana jest na świecie dopiero od końca zeszłego roku. W Polsce zastosowano ją po raz pierwszy właśnie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
– Jestem otoczony grupą bardzo młodych ludzi, silnie zmotywowanych do pracy. Wszyscy z nich dysponują bardzo prestiżowym tytułem Fellow of the European Board of Urology (FEBU) – opowiada. To jest tytuł, który jest nadawany przez Europejską Radę Urologii, jedną z najpoważniejszych instytucji urologicznych na świecie będącą składową Międzynarodowej Unii Lekarzy Specjalistów, która organizuje egzamin europejski z urologii. – Nasi urolodzy, a w szczególności z naszego ośrodka są już rozpoznawalni na międzynarodowych arenach. Sukcesy moich wychowanków odbieram bardzo personalnie i to jest dla mnie powód do olbrzymiej dumy i wielkiej satysfakcji – nie kryje profesor Chłosta.

 

Występ zespołu Endopower

 

 

 

24 czerwca br. o godz. 22 na scenie w Rynku Podgórskim, podczas „Wianków” wystąpi zespół Endopower, w skład którego wchodzi profesor Piotr Chosta. W tej rockowej grupie grają również dwaj inni profesorowie urologii: Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko, oraz dwaj profesjonalni muzycy: Wojciech Stec i Bartłomiej ‘Grab’ Gamracy.  Endopower powstał w cztery lata temu jako „niespodzianka” 43. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Zespół ma na koncie swój debiutancki album „Skąd ta siła”, wydany w 2016 roku.

Polecamy również
Nowi pracownicy oficjalnie powitani w murach UJ
Nagroda Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego dla Piotra Majora
Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim
Lekarka z USD nagrodzona w konkursie dla młodych medyków

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj