Naukowcy z WBBiB UJ w unijnym programie MSCA-RISE

Zespół prof. Józefa Dulaka z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) będzie współrealizował projekt "Heart On Chip based on human-induced pluripotent Stem cell Technology for personalized Medicine" (CISTEM) w ramach programu ramowego Horyzont 2020. Badania będą prowadzone w obrębie działania "Marie Skłodowska-Curie - International and inter-sectoral cooperation through the Research and Innovation Staff Exchanges" (RISE).

Działanie unijne RISE służy rozwojowi pracowników zajmujących się badaniami i innowacjami, jak również wymianie wiedzy i wspieraniu współpracy pomiędzy sektorami akademickim i pozaakademickim oraz krajami niebędącymi członkami Unii Europejskiej. W skład konsorcjum powołanego do realizacji projektu CISTEM, oprócz Zakładu Biotechnologii WBBiB UJ, wchodzą BioSense Institute z Serbii, Institute of Engineering Research z Hiszpanii i Rutgers University z USA, a także firmy Elvesys i Cherry Biotech z Francji oraz hiszpańskie Beonchip SL.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Georges Dubourg z Biosense Institute. Celem projektu jest wykorzystanie ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC) i otrzymywanych z nich kardiomiocytów do opracowania modelu "serca na czipie" jako narzędzia do badania zaburzeń funkcjonowania tego narządu oraz testowania nowych leków. Zadaniem badaczy z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ jest wdrożenie opracowanej wcześniej metody uzyskiwania iPSC oraz ich różnicowania do kardiomiocytów do badania mechanizmów kardiomiopatii w dystrofii mięśniowej Duchenne’a.

Zgodnie z założeniami RISE doktoranci i pracownicy Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ spędzą łącznie 10 miesięcy w laboratoriach partnerów zagranicznych. Z kolei każdego roku przez okres 3 miesięcy WBBiB UJ będzie gościł badaczy ze współpracujących instytucji.

Komu potrzebne są kwiaty? 17. Śniadanie Profesorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim
Ponad 2,5 mln zł na stypendia dla młodych naukowców
Premier nagrodziła badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prezydium KRASP apeluje do prezydenta RP w związku z aktualną sytuacją polityczną w kraju