Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wakacyjny wyjazd studentów z IBiDW UJ na półmetku

Wakacyjny wyjazd studentów z IBiDW UJ na półmetku

Zwiedzaniem Mumbaju rozpoczęła się „Szkoła letnia - Indie Południowe i Sri Lanka”, zorganizowana przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszego dnia uczestnikom udało się odwiedzić historyczną bramę Gateway of India i kultową Cafe Leopold, a nawet obserwować manifestację pod dworcem kolejowym Ćhatrapati Śiwadźi Terminus. Później, autobusem typu sleeper, rozpoczęła się wielokilometrowa podróż do stanu Karnataka, a dokładniej: do Majsuru. Na miejscu grupa zwiedziła między innymi pałac dynastii Wadijarów (Odejarów), czy grobowiec Tipu Sułtana.

Dla każdego z uczestników prawie wszystko dzieje się tu po raz pierwszy: przejażdżka sławną indyjską koleją czy tongą, jedzenie idli czy ryżu prosto z liści bananowca, smakowanie soku z trzciny cukrowej...

Uczestnicy szkoły letniej przez ponad tydzień przemierzyli setki kilometrów i odwiedzili wiele miejsc ważnych dla historii i kultury Indii południowych - po zabytkach królestwa Widźajanagary przyszedł czas na świątynie w Mahabalipuram, znajdujące się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO - między innymi kompleks pięciu świątyń (Pańća Ratha) czy świątynię Śiwy z epoki Pallawów. Tym samym szkoła rozpoczęła eksplorowanie stanu Tamil Nadu. 15 sierpnia podglądano obchody Dnia Niepodległości w Puddućeri - wiele budynków w mieście rozświetlone było tego dnia barwami flagi Indii. W Thańdźawurze, po zwiedzaniu pałacu Marathów i świątyni Brihadiśwary, nastąpiła wizyta u lokalnych artystów - uczestnicy zobaczyli, jak powstają posągi bóstw wykonywane od wieków metodą traconego wosku; w Maduraju była okazja zobaczenia z bliska niezwykłej, kolorowej i bogato zdobionej świątyni bogini Minakszi.

Wędrówkom i zwiedzaniu towarzyszą wykłady opiekunów - pracowników naukowych Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dzięki którym wiedza zdobyta w trakcie podróży staje się pełniejsza. A okazji do jej zdobycia nie brak na każdym kroku. Dla każdego z uczestników prawie wszystko dzieje się tu po raz pierwszy: przejażdżka sławną indyjską koleją czy tongą, wizyta na bazarze, w świątyni, targowanie się w sklepie, jedzenie idli czy ryżu prosto z liści bananowca, smakowanie soku z trzciny cukrowej, czy w końcu wspomniane wykłady pod gołym niebem oraz prawdziwy monsunowy deszcz. Kolejny etap tegorocznej szkoły letniej to Sri Lanka. Wyjazd studentów i pracowników z IBiDW UJ zakończy się 30 sierpnia br.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Zadaniem nauki jest poszukiwanie prawdy
W centrum Krakowa kupisz niepowtarzalne gadżety UJ
Studenci UJ malują Kraków. Zbierają pieniądze na historyczny mural
Szpital Uniwersytecki kolejny raz otrzymał sprzęt od WOŚP

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj