NAWA już działa. Radzie przewodniczy filozof z UJ

W poniedziałek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Wicepremier Jarosław Gowin powołał na stanowisko przewodniczącego Rady nowo utworzonej jednostki dr. hab. Sebastiana Kołodziejczyka z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Od początku, planując rozwój Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, chcieliśmy nadać jej szczególny status jako instytucji, która odpowiadałaby nie za wąsko rozumianą współpracę uczelni i instytutów naukowych z otoczeniem międzynarodowym, ale właśnie za szeroko rozumianą politykę naukową w aspekcie międzynarodowym - mówił wczoraj minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas spotkania inaugurującego działalność Agencji.

Zaraz po wręczeniu nominacji odbyło się pierwsze posiedzenie Rady, w trakcie którego przedstawiono misje i cele NAWA oraz przedyskutowano planowane działania. W jej skład wchodzą przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego, ministra właściwego ds. nauki, ministra właściwego ds. finansów publicznych, ministra właściwego ds. gospodarki, ministra właściwego do spraw zagranicznych, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kadencja Rady trwa 4 lata.

Misją NAWA jest wspieranie wymiany akademickiej i współpracy międzynarodowej w celu wzmocnienia potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Agencja ma za zadanie prowadzić długofalową politykę na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz projakościowego umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni m.in. przez realizację programów adresowanych do studentów i kadry naukowej z Polski jak i z zagranicy.

NAWA będzie całościowo realizowała długofalową politykę państwa polskiego, dotyczącą wsparcia indywidualnej mobilności akademickiej, ukierunkowanej na wzrost potencjału dydaktycznego i naukowego. Będzie również wspierała proces umiędzynarodawianiu oferty programowej uczelni oraz promowała polskie szkolnictwo wyższe oraz język polski za granicą.

Agencja będzie mogła przyznawać środki finansowe studentom i doktorantom, uczestnikom kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim, pracownikom uczelni lub jednostek naukowych, osobom posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, doktora sztuki lub równorzędny stopień uzyskany za granicą. Oprócz tego o wsparcie finansowe ze środków NAWA będą mogły się ubiegać osoby kierowane za granicę w celu nauczania języka polskiego jako obcego, uczelnie i jednostki naukowe, organizacje pozarządowe oraz jednostki sektora finansów publicznych podejmujące działania na rzecz umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.

Dr hab. Sebastian Kołodziejczyk jest związany z Instytutem Filozofii UJ od 1994 roku. Obecnie kieruje Zakładem Ontologii UJ. Jego zainteresowania naukowe skupiają się m.in. wokół ontologii, metodologii filozofii, teorii transcendentaliów czy fenomenologii. Odbył szereg staży badawczych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Szkocji i Szwajcarii. Autor kilku książek, kilkudziesięciu artykułów i recenzji. Założyciel i redaktor czasopisma anglojęzycznego Polish Journal of Philosophy, zastępca redaktora Kwartalnika Filozoficznego i członek redakcji Forum Philosophicum. Od roku 2008 współtworzył najpierw z prof. Jerzym Perzanowskim, a po jego śmierci z prof. Józefem Bremerem kognitywistykę na UJ zarówno w wymiarze dydaktycznym, jak i naukowym.

Zdjęcie: Nowy przewodniczący Rady NAWA dr hab. Sebastian Kołodziejczyk (7. od lewej) / fot. Mat. prasowe MNiSW

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską