Wyróżnienie dla doktoranta z Wydziału Polonistyki UJ

Radosław Budzyński, doktorant w Katedrze Międzynarodowych Studiów Polonistycznych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem Stypendium im. Anny Stadnickiej.

Stypendia im. Anny Stadnickiej przyznaje Fundacja im. Maurycego Mochnackiego wyróżniającym się doktorantom studiów literaturoznawczych z wszczętym przewodem doktorskim, którzy przygotowują rozprawę naukową dotyczącą istotnych tematów z historii literatury i kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem XIX i XX wieku.

W 2014 roku prof. Katarzyna Stadnicka przekazała Fundacji im. Maurycego Mochnackiego kwotę 60 tys. USD. Donacja pochodziła ze spadku po jej siostrze, zmarłej w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych, prof. Annie Stadnickiej, biologu, absolwentce i pracowniku Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1980 roku zatrudnionej na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee w USA. Darowizna ta, zgodnie ze wspólną wolą prof. Anny Stadnickiej i Fundacji im. Mochnackiego została przeznaczona na fundusz stypendialny dla młodych naukowców prowadzących badania w zakresie historii literatury polskiej.

Oprócz doktoranta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja im. Maurycego Mochnackiego w 2017 roku wyróżniła Stypendium im. Anny Stadnickiej jeszcze sześć osób.

Radosław Budzyński pod opieką naukową prof. Krzysztofa Zajasa z Wydziału Polonistyki UJ przygotowuje rozprawę doktorską Ostatni dziejopis Księstwa Inflanckiego – Gustaw Manteuffel (1832-1916). W latach 2013-2015 był nauczycielem języka polskiego w Szkole Odrodzenia Narodowego im. Kanata Darżumana w Pawłodarze w Kazachstanie. W roku szkolnym 2012/2013 pracował w PLON „Klasyk” w Warszawie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, bałtystykę na Uniwersytecie Warszawskim i w School of Slavonic and East European Studies w University College of London. Był także stypendystą Rządów Litwy (2010) i Łotwy (2013).

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu