Jakie będą wnętrza przyszłej biblioteki UJ CM w Prokocimiu? [PROJEKTY]

Magdalena Jankowska i Weronika Mateja zajęły ex aequo 1. miejsce, w ogłoszonym wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (UJ CM) i Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (ASP), konkursie na aranżację wnętrz nowej Biblioteki Medycznej UJ CM w Krakowie-Prokocimiu. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w przyszły piątek w auli Collegium Nowodworskiego.

Przypomnijmy, że w marcu br. rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Stanisław Tabisz oraz prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki podpisali porozumienie o współpracy, w ramach którego ogłoszony został - skierowany do studentów Wydziału Architektury Wnętrz ASP - konkurs na aranżację kilku wybranych wnętrz nowej Biblioteki Medycznej UJ CM. Przyszli architekci mieli za zadanie zaprojektować czytelnię baz danych, czytelnię książek i czasopism, strefę wypożyczalni wraz ze strefą relaksu dla studentów oraz hol.

Zgłoszonych zostało 18 prac, z których 10 przeszło do 1. etapu. Ostatecznie wybrano 3 projekty. Na 1. miejscu ex aequo znalazły się projekty Magdaleny Jankowskiej i Weroniki Matei. Miejsce trzecie zajął projekt autorstwa Sylwii Gielaty i Pauliny Knapczyk. Zwycięskie projekty prezentujemy poniżej.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: prof. Krystyna Sztefko, pełnomocnik retora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum; Marta Walczak, kierownik Działu Inwestycji, Remontów i Eksploatacji CM; Anna Uryga, dyrektor Biblioteki Medycznej UJ CM; Beata Bator, zastępca dyrektora Biblioteki Medycznej UJ CM; Marcelina Kościółek, przewodnicząca Rady Samorządu Studentów UJ CM oraz Andrzej Gołda z Działu Inwestycji, Remontów i Eksploatacji CM.

Zwycięskie prace studentów Wydziału Architektury Wnętrz ASP będzie można oglądać na wystawie w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM przy ul. św. Łazarza 16 w dniach 15-22 czerwca br.

Nowa biblioteka będzie się mieścić w Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM (CIEM). Przy ul. Medycznej 7 powstaje kompleks dydaktyczny z 7 salami symulacyjnymi wysokiej wierności, obejmującymi między innymi sale intensywnej terapii, blok operacyjny, salę porodową czy symulator karetki pogotowia z obszarem symulacji przedszpitalnej, a także wiele pracowni umiejętności technicznych. Swoje miejsce znajdzie tam również nowoczesne centrum egzaminowania umiejętności praktycznych.

Siedziba CIEM zostanie ponadto objęta systemem kontroli dostępu z elektronicznym systemem sprawdzania obecności oraz wykorzystania pomieszczeń i sprzętu. Pełnię możliwości, jakie oferuje, będzie można poznać w czasie letniego obozu o charakterze treningowym, który zostanie zorganizowany po zakończeniu inwestycji. Około 40 studentów będzie wówczas pracowało w systemie odpowiadającym pracy w prawdziwym szpitalu. Instruktorzy przeprowadzą dobową i tygodniową symulację obejmującą wszystkie aspekty pracy personelu medycznego.

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską