Dwa kierunki studiów z dotacją projakościową w latach 2018-2020

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało wykaz jednostek organizacyjnych uczelni zakwalifikowanych do finansowania w latach 2018-2020 w ramach dotacji projakościowej. Na liście jest 25 wydziałów uczelni z całej Polski, w tym 2 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każda z nagrodzonych jednostek otrzyma przez najbliższe 3 lata nawet milion złotych rocznie na realizację kształcenia i dalszy rozwój.

Jak informuje w komunikacie resort nauki, przyznanie dotacji projakościowej nastąpiło w wyniku spełnienia przez podstawowe jednostki organizacyjne uczelni publicznych i niepublicznych następujących kryteriów - prowadzenie kierunku, który uzyskał ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) w ramach oceny programowej w latach 2015-2017 oraz posiadanie kategorii naukowej A+ i A. Pod uwagę brano również posiadanie najwyższego procentowego udziału wyniku punktowego osiągniętego przez jednostkę naukową w ramach kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej w odniesieniu do najlepszego wyniku punktowego w grupie wspólnej oceny, w której skład wchodzi ta jednostka naukowa.

Zastosowanie powyższych kryteriów spowodowało wyłonienie 25 podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni uprawnionych do dofinansowania. Z listą można zapoznać się na stronie MNiSW.

Wśród zakwalifikowanych jednostek do finansowania są 2 z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym jest Wydział Chemii i interdyscyplinarny kierunek ochrona środowiska, na którym studenci zdobywają wiedzę o środowisku naturalnym oraz metodach jego ochrony. Obejmuje on zagadnienia z zakresu chemii i biologii oraz elementy fizyki, matematyki, informatyki, ekonomii, prawa, medycyny, inżynierii chemicznej, urbanistyki i architektury. Studia są dwustopniowe. Absolwenci studiów I stopnia uzyskują tytuł zawodowy licencjata i są przygotowani do podjęcia pracy w zakładach produkcyjnych, laboratoriach, w służbach ochrony środowiska samorządów terytorialnych i w służbie zdrowia. Z kolei na studiach II prowadzone są 2 specjalizacje: biologia środowiska i chemia środowiska. Główny nacisk położony jest na wykształcenie absolwenta o szerokich podstawach z zakresu chemii i biologii, umożliwiających mu rozpoznanie zagrożeń dla środowiska, przewidywanie skutków tych zagrożeń i dobór optymalnych metod i środków przeciwdziałania tym zagrożeniom. Studia dają kwalifikacje do pracy na stanowiskach kierowniczych w instytucjach związanych z ochroną środowiska, szkolnictwie średnim i wyższym.

Dotację projakościową na lata 2018-2020 otrzymał również kierunek pielęgniarstwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Po ukończeniu studiów I stopnia absolwenci posiadają ogólną wiedzę medyczną oraz szczegółową z zakresu pielęgniarstwa. Są przygotowani do aktywnego uczestniczenia w rozwoju praktyki pielęgniarskiej poprzez aktualizowanie wiedzy z zakresu nauk medycznych, społecznych i opiekuńczych oraz prawnych regulacji zawodu. Natomiast absolwenci studiów II stopnia posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu pielęgniarstwa i innych nauk medycznych. Potrafią rozwiązywać problemy zawodowe szczególnie związane z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych. Mają możliwość zatrudnienia w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej na różnych stanowiskach pielęgniarskich w tym kierowniczych, organach administracji publicznej, samorządzie zawodowym, a także w zespołach naukowo-badawczych.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny