Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Kierunek studiów drugiego stopnia chemia medyczna bazuje na solidnych podstawach z zakresu chemii oraz dodatkowo obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych. Jego absolwenci będą posiadali interdyscyplinarne wykształcenie w dziedzinie nauk chemicznych.

Studia te pozwolą poznać i zrozumieć najważniejsze aspekty syntezy i identyfikacji związków aktywnych biologicznie, ich metabolizmu w organizmie, działania na poziomie molekularnym oraz zależności pomiędzy ich budową i aktywnością biologiczną, a także nabyć umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod instrumentalnych do ich charakterystyki oraz weryfikacji ich aktywności.

Kierunek: chemia medyczna
Poziom studiów: drugiego stopnia
Forma studiów: stacjonarne
Wydział Chemii UJ
Język wykładowy: polski

Podczas pierwszego semestru studiów realizowany jest obowiązkowy rdzeń kursów podstawowych mający na celu dostarczyć pogłębionej wiedzy dotyczących projektowania, syntezy, analizy i działania związków farmakologiczne czynnych. W drugim semestrze większa część programu studiów realizowana jest jako zajęcia fakultatywne w postaci bloków kursów pozwalających wybrać jedną z trzech ścieżek specjalizacyjnych koncentrujących się na syntezie (panel A), analizie i charakteryzowaniu (panel B) oraz zagadnieniach aktywności (panel C) związków biologicznie czynnych. Uzupełnieniem zajęć panelowych są kursy do wyboru w języku polskim i angielskim. Drugi rok studiów przeznaczony jest w zasadniczej części na pracę badawczą w ramach pracowni magisterskiej i seminarium magisterskiego. Program studiów obejmuje też obowiązkowe kursy z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz lektorat języka angielskiego. Do rozpoczęcia studiów wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2.

Absolwenci kierunku studiów chemia medyczna będą posiadali interdyscyplinarne wykształcenie w dziedzinie nauk chemicznych, poszerzone o wybrane zagadnienia z nauk biologicznych, farmaceutycznych oraz medycznych. Będą przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach naukowych i przemysłowych zarówno w różnorodnych gałęziach przemysłu chemicznego, jak i w przemyśle biotechnologicznym, farmaceutycznym, biomedycznym i dziedzinach pokrewnych.

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Prof. Piotr Richter w Radzie Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA