Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

November 2015

20151117
Previous week
Next week

Wykład ks. prof. Michała Hellera

Date: 17.11.2015
Start Time: 18.00
Place: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, ul. prof. S. Łojasiewicza 11, sale A-1-06 oraz A-1-08
Wykład ks. prof. Michała Hellera

Wybitny kosmolog i filozof wygłosi prelekcję pt. „Filozofia przypadku". Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Bliżej Naki".

Prawa fizyki mają postać równań różniczkowych. Rozwiązania są dla równania czymś koniecznym: jeżeli dane jest równanie, rozwiązania nie da się zmienić. Ale warunki początkowe są dla równania czymś przypadkowym: można je dowolnie "zadawać". W tym sensie elementy konieczności i przypadku są wkomponowane w prawa fizyki. A czy warunki początkowe Wszechświata są czymś przypadkowym czy koniecznym?

Rachunek prawdpodobieństwa został wynaleziony po to, aby oswoić przypadek. Czas jest pojęciem statystycznym (wzrost entropii), a więc probabilistycznym. Czy czas da się oswoić?

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Bliżej Naki".

W wydarzeniu weźmie udział wydawnictwo Copernicus Center Press, na którego stanowisku będzie można nabyć książki ks. prof. Michała Hellera. Po wykładzie będzie możliwość otrzymania dedykacji Autora.

Ksiądz prof. Michał Heller jest kosmologiem i filozofem. Od lat zajmuje się filozofią i historią nauki, kosmologią relatywistyczną, a także relacjami między nauką a teologią. Za działalność w tej ostatniej dziedzinie został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona w 2008 roku. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym kilka doktoratów Honoris Causa. Jest fundatorem i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Ksiądz Profesor jest przede wszystkim niezrównanym wykładowcą i opiekunem naukowym wielu studentów. Dał się poznać również jako wyśmienity popularyzator nauki, autor wielu świetnych książek nie tylko naukowych, ale i popularyzujących wiedzę o Wszechświecie.

Współpracował m.in. z Katolickim Uniwersytetem w Louvain-la-Neuve, Uniwersytetem w Oxfordzie, Uniwersytetem w Cambridge, Uniwersytetem w Leicester, Catholic University of America, Waszyngton D.C.