Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

September 2018

20180921
Previous week
Next week

Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet

Date: 21.09.2018 - 22.09.2018
Organiser: Komitet Socjologii PAN, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Contact: kobiece.utopie@uj.edu.pl
Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet

W imieniu organizatorów zapraszamy środowisko naukowe, doktorantów, studentów, instytucje naukowo-badawcze oraz organizacje pozarządowe do zgłaszania propozycji sesji referatowych koncentrujących się wokół tematu "Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet". Wydarzenie zainspirowała 100. rocznica wywalczenia przez kobiety praw wyborczych i jest wyrazem aprobowanej przez organizatorów potrzeby jej upamiętnienia.

Celem konferencji jest refleksja nad miejscem i rolą kobiet w społeczeństwie, ich aspiracjami i dążeniami. Debaty osadzone zostaną w perspektywie diachronicznej i intersekcjonalnej, uwzględniając wymiar ekonomiczny, polityczny, kulturowy, religijny.

- Specjalną uwagę chcemy poświęcić potransformacyjnym procesom i zjawiskom mającym wpływ na podmiotowość kobiet, ich sprawczość oraz działania na różnych poziomach struktury społecznego świata. Kobiety posiadają prawa polityczne, dostęp do edukacji, jednak ciągle ich pozycja na rynku pracy, w polityce i wpływ na decyzje bezpośrednio kształtujące ich życie są niedostateczne. Brak łączności między tym co polityczne i prywatne na przestrzeni lat nadal rodzi pytania o sposoby włączenia kobiet w szeroko rozumiane obywatelstwo i możliwości formułowania przez nie własnych utopii - wizji równościowego świata. Przyjrzymy się oporowi kobiet wobec nierówności, który ze zmienną dynamiką manifestuje się w różnych sferach życia. Interesuje nas to, jak w Polsce, Europie i poza nią, kształtują się sposoby myślenia i działania na rzecz praw i wolności, alternatyw dla przyszłości, włączania do społeczeństwa grup marginalizowanych - zapowiadają organizatorzy.

Konferencja ma służyć przenikaniu bogatej wiedzy naukowej dotyczącej kwestii kobiet do jak największej rzeszy odbiorców: środowiska badaczy i badaczek (w kraju i za granicą), studentów i studentek, przedstawicieli i przedstawicielek instytucji publicznych, instytucji międzynarodowych, lokalnych i samorządowych. Organizatorzy liczą, że konferencja przyczyni się do odkrywania, naświetlenia i upowszechniania wiedzy na temat partycypacji kobiet w budowaniu demokratycznego społeczeństwa.

Konferencja ma być okazją do podsumowania osiągnięć badaczy i badaczek w zakresie badań nad płcią, a zarazem docenieniem socjologii i innych dyscyplin naukowych refleksyjnie włączających płeć do badań. Mile widziane będą zatem zgłoszenia wychodzące poza stricte socjologiczną perspektywę, wnoszące ujęcie transdyscyplinarne problemu.