Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

February 2019

20190228
Previous week
Next week

Promocja książki Andrzeja Szczerskiego w Bibliotece Jagiellońskiej

Date: 28.02.2019
Start Time: 17.00
Place: Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewcza 22 (wejście od ul. Oleandry 3)
Organiser: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Jagiellońska
Promocja książki Andrzeja Szczerskiego w Bibliotece Jagiellońskiej

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki Andrzeja Szczerskiego "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989". W dyskusji towarzyszącej spotkaniu udział wezmą: prof. Tomasz Gryglewicz (Instytut Historii Sztuki UJ), redaktor Justyna Nowicka (Radio Kraków), dr Jakub Woynarowski (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) oraz autor.

Książka prezentuje sztukę czasów transformacji po 1989 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, od krajów bałtyckich po Bałkany. Autor analizuje wybrane zjawiska na scenie artystycznej, które pozwalają opisać specyfikę czasów po upadku komunizmu i związane z tym przemiany kulturowe. Wśród omawianych zagadnień znalazły się kwestie sztuki politycznej, zaangażowania artystów na rzecz odzyskiwania wolności w 1989 roku i współcześnie oraz problematyka ambiwalentnej pamięci o czasach komunizmu i odmiennych interpretacji historii.

"Publikacja podkreśla także aktualne znaczenie tak różnorodnych tendencji jak groteska, surrealizm, historie alternatywne, a także odniesienia do narodowych i europejskich kontekstów dla współczesnej sceny artystycznej. Według autora powstająca po 1989 roku sztuka podkreśla wartość regionalnych historii w kształtowaniu się współczesnej tożsamości europejskiej oraz roli, jaką w procesie tym odgrywać mogą kraje z Europy Środkowo-Wschodniej" -  czytamy na stornie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. Andrzej Szczerski - historyk sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładał także na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem i Uniwersytecie w St. Andrews. Wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA (2013-2015) i prezes Sekcji Polskiej AICA (2009–2017). Autor publikacji poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej, w tym książek Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939 (Łódź 2010), Views of Albion. The Reception of British Art and Design in Central Europe, 1890-1918 (Oxford 2015) i Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku (Kraków 2015). Kurator wystaw, m.in. "Symbolism in Poland and Britain" w Tate Britain w Londynie (2009), The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland” w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli (2011), "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm" w Muzeum Architektury we Wrocławiu (2016-2017) i "#dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie (2017-2018).