Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20210518

Copernicus Festival 2021: Wyobraźnia

Date: 18.05.2021 - 23.05.2021
Contact: info@copernicusfestival.com
Copernicus Festival 2021: Wyobraźnia

Rację miał Albert Einstein, gdy w jednym z wywiadów zauważył, że “wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona. Wyobraźnia opasuje świat.” Ale czym tak naprawdę jest wyobraźnia? Jej różne ujęcia będą tematem przewodnim podczas tegorocznego Copernicus Festival. Zgłębić tę tematykę pomogą znamienici goście: noblista Venki Ramakrishnan, kognitywista Joel Pearson, matematyczka Sabine Hossenfelder oraz psycholog Edward Nęcka.

Copernicus Festival 2021 odbędzie się online. Wszystkie wydarzenia będzie można zobaczyć w serwisie internetowym YouTube oraz na Facebooku w dniach 18-23 maja.

W trakcie Śniadań Mistrzów o nauce i ścieżce do jej odkrywania odbędzie się rozmowa z prof. Zofią Stasicką, jej córką Iloną Wybrańską oraz wnuczką Katarzyną Wybrańską, której to przełomowe odkrycia rewolucjonizują medycynę. O roli mitu, w tym mitu sarmackiego, opowie prof. Andrzej Borowski. Z kolei splot literatury i oniryzmu ujęty w surrealizmie przybliży Agnieszka Taborska, a rolę wyobrażeniowych struktur i pojęć w fizyce prof. Karol Życzkowskim. Natomiast znaczenie abstrakcyjnego przekazu w sztuce będzie tematem spotkania z malarką Tamarą Berdowską.

"Pasmo Perceptio poświęcimy w tym roku roli wyobraźni między innymi w szachach podczas gry i spotkania z GM Mateuszem Bartelem. Pułapki naszej wyobraźni i dążenie do pewnej wiedzy niekiedy idą w parze – o błędach poznawczych i teoriach spiskowych opowie Marcin Napiórkowski. Z kolei o eksperymentach myślowych takich jak 'Mózg w naczyniu' czy 'Kot Schroedingera' porozmawiamy z prof. Adamem Workowskim. Niesamowite i niezwykłe twory naszych architektonicznych możliwości zostaną przedstawione nam przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak z kanału 'Architecture is a Good Idea'. Wyobraźnia to także tematyka gier i opartej o nie sztucznej inteligencji – o tym, co może sobie wyobrazić algorytm opowie Tomasz Majkowski" - informują organizatorzy.

Pasmo Inventio poświęcone będzie wynalazkom i eksperymentom, które od lat rozpalają wyobraźnię fanów Science Fiction. W serii pięciu filmików Łukasz Lamża zaprezentuje magiczne technologie i próby wcielenia ich w życie. Na początek pod lupę zostaną wzięte maszyny latające, tj. wingsuity czy jetpacki, następnie odnawialna energia, a także wszelkie eksperymenty znikania: od elementów garderoby typu czapka niewidka po próby osiągnięcia niewidzialności materii w fizyce. W paśmie tym poruszone będą także próby ukonstytuowania telepatii i czytania w myślach, a na koniec zostanie postawiona teza: czy może powstać coś z niczego, przyglądając się wszelkim futurystycznym próbom indukowania materii.

Autorskie pasmo festiwalowe prof. Dominiki Dudek pod tytułem "Rozmowy o Człowieku" zmierzy się z kondycją naszej wyobraźni zarówno w kontekście literatury czy sztuki jak i psychologii, muzyki czy tego, co przedstawiamy w filmach jako alternatywną rzeczywistość. Jej gośćmi będą: muzyk Artur Rojek, aktor Marek Kondrat, reżyserka Kinga Dębska, malarz Jacek Waltoś oraz pisarze Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman.

"Dla młodszej publiczności wspólnie z Biurem Prasowym Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowaliśmy pasmo Mądrej Książki Roku, podczas którego przyjrzymy się tytułowej wyobraźni a także astronomii czy ekologii na podstawie książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży. Podczas tego pasma zobaczymy reklamowe kreacje licealistów, którzy stworzyli reklamę Mądrej Książki Roku, a także będziemy uczestniczyć w wirtualnej gali rozdania nagród konkursu na najlepsze książki popularnonaukowe" - czytamy na stronie Copernicus Festival.

Z kolei dorośli i młodzież zainteresowani twórczością Stanisława Lema będą mogli zgłębić temat literatury science fiction podczas specjalnego pasma Roku Lemowskiego, które przygotowano wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Jakie wizje Stanisława Lema się spełniły? Czy futurologia to nauka? M.in. na te pytania odpowie Michał Protasiuk podczas wirtualnego Kongresu Futurologicznego. O robotyce dnia codziennego opowie Anna Olszewska, z kolei Łukasz Kozak pochyli się nad esejem o ponad inteligentnej, zaawansowanej maszynie cyfrowej "Golem" z okazji wznowienia zbioru opowiadań o tym samym tytule. Przewodnikiem po epistemologii i filozofii Lema będzie Maciej Płaza, a o futurystycznych, antyutopijnych wizjach społeczeństwa opowie Piotr Paziński.

Dodatkowo festiwalowi będzie towarzyszył koncert Cracow Singers połączony z wizualizacjami Kuby Woynarowskiego oraz wystawy artystyczne realizowane we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Copernicus Festival współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca "Tygodnika Powszechnego".

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj