Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Instytut Orientalistyki zainaugurował 97. rok akademicki

Instytut Orientalistyki zainaugurował 97. rok akademicki

Z udziałem rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Elżbiety Górskiej, prof. UJ, dyrektor Instytutu Orientalistyki UJ prof. Barbary Michalak-Pikulskiej oraz wiceminister spraw zagranicznych dr Joanny Wronekiej odbyła się inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (IO UJ). Uroczystość miała miejsce 3 października w auli Collegium Novum.

- Uniwersytet Jagielloński stanowi nie tylko symbol ciągłości państwa, ale czyni z Krakowa jeden z najważniejszych i najlepszych ośrodków edukacyjnych w kraju. Dzisiejszy świat stawia nas wobec nowych wyzwań. Zglobalizowana rzeczywistość sprawia, że szczególnego znaczenia w dyskursie współczesności nabiera dialog międzykulturowy. W tej właśnie perspektywie Instytut Orientalistyki odgrywa wyjątkową rolę. Kraje Afryki i Azji zaliczają się do grona najistotniejszych graczy na mapie dzisiejszego świata. Posiadając ambicje pełnego uczestnictwa w społeczno-kulturowych przemianach współczesnego świata, nie możemy wyłącznie zadowolić się przetworzeniem wyników studiów prowadzonych w zachodnich ośrodkach, ale musimy w nich uczestniczyć. Stąd niezbędne jest poznawanie języków i kultur orientalnych - podkreśla prof. Barbara Michalak-Pikulska.

Podczas uroczystości został wygłoszony tradycyjny wykład inauguracyjny. W tym roku gościem specjalny był profesor Stefano Trinchese z Universita di Chieti w Włoszech, który mówił o turecko-włoskich stosunkach w XX wieku. Na zakończenie zastępca dyrektora ds. studenckich dr Tomasz Majtczak zaprezentował działające w IO UJ koła naukowe.

Instytut Orientalistyki UJ powstał 1 czerwca 1972 roku w drodze przekształcenia Katedry Filologii Orientalnej. Jego twórca i pierwszy dyrektor prof. Tadeusz Lewicki stworzył jednostkę naukową o szerokim zakresie badawczym, obejmującym języki, kraje i kultury od Dalekiego Wschodu po zachodnią i południową Afrykę. Dziś w strukturze IO UJ znajdują się: Katedra Arabistyki, Katedra Turkologii, Pracownia Interdsycyplinarnych Badań Euroazjatyckich, Pracownia Studiów Kurdyjskich, Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej, Zakład Iranistyki oraz Zakład Japonistyki i Sinologii. Instytut prowadzi 5 kierunków studiów I i II stopnia w trybie stacjonarnych (arabistyka, indologia, iranistyka, japonistyka, turkologia) oraz 2 kierunki na studiach I stopnia w trybie niestacjonarnym (cywilizacje Bliskiego i Środkowego Wschodu, cywilizacje Dalekiego Wschodu).

Photogallery
Recommended
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego