Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Krzyż Komandorski dla znawcy prawa amerykańskiego

Krzyż Komandorski dla znawcy prawa amerykańskiego

2 grudnia 2016 prof. Rett Ryszard Ludwikowski otrzymał z rąk Józefa Gawrona, wicewojewody małopolskiego, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Laudację dla prof. Ludwikowskiego wygłosił prof. Bartosz Brożek, prodziekan ds. współpracy międzynarodowej Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Profesor Rett Ryszard Ludwikowski swoją karierę w dużej mierze poświęcił dialogowi polsko-amerykańskiemu, a w szczególności wzajemnemu przybliżaniu Polakom wiedzy o USA, ich historycznej oraz współczesnej polityce, prawie, gospodarce, społeczeństwie, kulturze, jak również, co tym bardziej cenne, na przekazywaniu Amerykanom tożsamej wiedzy o Polsce. W ten sposób prof. Ludwikowski najskuteczniej, jak to tylko było możliwe, wykorzystał niełatwe dzieje swojego życia, by jak najlepiej przysłużyć się dwóm państwom, które go ukształtowały.

W swej działalności naukowej prof. Ludwikowski, prawnik i politolog, zajmuje się szeroko pojętymi naukami społecznymi, wskazując na istnienie oraz znaczenie powiązań między typowo oddzielnie traktowanymi dziedzinami wiedzy, jakimi są historia, prawo, politologia, ekonomia, socjologia, kulturoznawstwo. Mając na uwadze, że dopiero wszystkie one składają się na obraz państwa oraz społeczeństwa, właśnie ich spójne przekazanie, łączne opisanie, umożliwia rzeczywiste ukazanie ich złożonej istoty oraz zrozumienie ich skomplikowanego układu wewnętrznych zależności. Prof. Ludwikowski wedle tak wyznaczonej tezy badawczej, w swych badaniach przedstawiał funkcjonowanie świata (oraz poszczególnych państw, w tym zwłaszcza Polski oraz USA) – zarówno współczesnego, jak również dawnego.

Niezwykle cennym elementem działalności prof. Ludwikowskiego jest jego coroczne koordynowanie International Business and Trade Summer Law Program, która corocznie od 1991 r. odbywa się w Krakowie. Celem tej cennej inicjatywy jest gromadzenie studentów polskich oraz amerykańskich, którzy od polskich i amerykańskich naukowców wspólnie uczą się o międzynarodowych aspektach prawa gospodarczego, jak również polityki gospodarczej. Poza zyskiwaniem przez studentów bezcennych doświadczeń naukowych, zbliżają się oni do siebie nawzajem, tworząc forum ponadnarodowej wymiany myśli oraz poglądów, realizując w najlepszej dostępnej formie prawdziwy dialog międzykulturowy. Program szkoły letniej jest nadto włączony w starannie zaplanowany program zwiedzania Polski. W ten sposób prof. Ludwikowski w rzeczywisty sposób zapoczątkował szczególnie owocną kartę współpracy między Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie a The Catholic University of America, która dziś rozpowszechniona jest na wielu polach, między innymi za sprawą praktycznego nauczania prawa w poradni prawnej (w której studenci prawa uczą się udzielać porad prawnych najuboższym, poznając, poza rzeczywistym oddziaływaniem prawa, także społeczne znaczenie zawodu prawnika), czy programu Szkoły Prawa Amerykańskiego (w którym studenci uczą się poszczególnych dziedzin prawa amerykańskiego, zapoznając się z amerykańską metodologią nauczania prawa i specyfiką dyskursu prawnego w systemie common law).

Bez prof. Retta Ryszarda Ludwikowskiego nie byłoby dzisiejszej współpracy polsko-amerykańskiej. Nie byłoby nie tylko programów rozwijanych za jego sprawą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a których wdzięczni absolwenci to już tysiące studentów, którzy dzięki nim mogli czerpać bezcenną wiedzę oraz umiejętności niemożliwe do uzyskania w inny sposób, jak tylko przez kontakt z amerykańskimi metodami edukacyjnymi. Nie byłoby także tak pozytywnego wizerunku Polski w USA (oraz USA w Polsce), o które prof. Ludwikowski starannie zabiega w swej pracy naukowej, dydaktycznej oraz organizatorskiej. Nie byłoby nade wszystko też wspólnej perspektywy państwa będącego częścią zmieniającego się świata, którego specyfikę ukazuje oraz pozwala zrozumieć.

tekst laudacji: prof. Bartosz Brożek

Recommended
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską