Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Monografie FNP: Książka naukowca z UJ trafiła do księgarń

Monografie FNP: Książka naukowca z UJ trafiła do księgarń

Rozprawa dotycząca rekonstrukcji teorii retorycznej gdańskiego humanisty z przełomu XVI i XVII wieku Bartłomieja Keckermanna autorstwa dr. Wojciecha Ryczka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego została opublikowana w serii wydawniczej Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Książka jest już dostępna w księgarniach akademickich na terenie całego kraju.


Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) zainicjowała powstanie serii Monografie w 1994 roku. Autorzy wydawanych w niej książek to zarówno ważne, uznane postacie polskiej humanistyki, jak też młodzi, zajmujący się oryginalną tematyką badacze. Nagradzane prace muszą charakteryzować się wysokim poziomem naukowym, odkrywczością założeń i wagą wyników, integralnością tematyki i formy oraz interesującym ujęciem tematu, a także dostępnością nie tylko dla wąskiego grona specjalistów. Dotychczas w serii ukazało się 180 tytułów.

Do grona zwycięzców konkursu dołączył przed rokiem dr Wojciech Ryczek z Katedry Historii Literatury Staropolskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jury doceniło, napisaną pod opieką prof. Andrzeja Borowskiego, rozprawę doktorską Antystrofa dialektyki. Teoria retoryczna Bartłomieja Keckermanna. Książka jest już dostępna w księgarniach akademickich na terenie całego kraju oraz na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Głównym celem książki jest rekonstrukcja teorii retorycznej, wyłożonej przez Bartłomieja Keckermanna (1572-1609), profesora filozofii w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, w obszernym traktacie pod tytułem System retoryki (Systema rhetoricae, Hanau 1608). Opierając się na przejrzystej metodzie, u której podstaw leżała zasada podziału dychotomicznego, wywiedziona wprost z pism logicznych Arystotelesa (Organonu), Keckermann przeprowadził systematyzację sztuki przemawiania. Dzięki twórczemu wykorzystaniu koncepcji Stagiryty, Cycerona i Kwintyliana, a także współczesnych sobie teoretyków wymowy, głównie Rudolfa Agricoli, Erazma z Rotterdamu, Filipa Melanchtona i Piotra Ramusa, stworzył on summę renesansowej wiedzy o retoryce" - czytamy na stronie FNP.

Wojciech Ryczek jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W badaniach nad retoryką interesuje się głównie problematyką szeroko pojętej figuratywności, wyrastającej z rozważań nad tropami i figurami retorycznymi, opisywanymi w perspektywie struktury językowej, różnicy semantycznej i funkcji dyskursywnej. Zajmuje się historią i teorią retoryki, literaturą nowołacińską XVI-XVIII w., historią idei, „miejscami wspólnymi" literatury i filozofii, antropologią i estetyką filozoficzną. Od 2011 roku sekretarz redakcji czasopisma "Terminus". Członek International Society for the History of Rhetoric (ISHR). Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki.

Recommended
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP