Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Studies in Central and Eastern Europe: Histories, Cultures and Societies to nowy kierunek studiów w języku angielskim skierowany do młodych ludzi nie tylko z Polski, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej oraz do wszystkich tych, którzy są zainteresowani poznaniem specyfiki regionu. Program studiów został skonstruowany w taki sposób, aby studenci mieli możliwość zdobyć wiedzę i umiejętności profesjonalnych historyków, antropologów i politologów, pozwalającą zrozumieć mechanizmy rządzące Europą Środkowo-Wschodnią.

Kierunek: Studies in Central and Eastern Europe: Histories, Cultures and Societies
Typ studiów: pierwszego stopnia
Język wykładowy: angielski
Wydział Historyczny UJ

– Ten nowy anglojęzyczny kierunek studiów ma na celu zwiększenie konkurencyjności Wydziału Historycznego na tle innych, podobnych Wydziałów nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowej. Pokazuje różnorodność a zarazem specyfikę i wyjątkowość oferty edukacyjnej Wydziału, do tej pory językowo dostosowanej głównie do odbiorcy polskojęzycznego – mówi dr hab.Tomasz Pudłocki z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Udało nam się przede wszystkim stworzyć program, w którym chcemy pokazać bogactwo i fenomen Europy Środkowej, głównie pod kątem historycznym i antropologicznym (z elementami etnologii, politologii, kulturoznawstwa, socjologii). Główny nacisk chronologiczny położony jest na wieki XIX–XXI – z niewielkim wprowadzeniem w epoki wcześniejsze. Chodzi bowiem o przygotowanie specjalistów, którzy będą mogli wykorzystać w praktyce wiedzę o mechanizmach władzy w regionie – wyjaśnia. – To pierwszy tego typu kierunek, w którym w oparciu o interdyscyplinarność ujęcia problematyki chcemy dać studentom możliwość zgłębiania różnorodnych ścieżek współczesnej humanistyki i wspólnego dochodzenia do tego, czym była, jest i może będzie Europa Środkowo-Wschodnia. Poza naukowcami z Wydziału Historycznego oraz współpracownikami z innych wydziałów UJ, nauczycielemi akademickimi na kierunku są także wykładowcy zagraniczni. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do większości kierunków anglojęzycznych w Polsce CEES to studia bezpłatne. Możliwe to było dzięki grantowi uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – dodaje.

To pierwszy tego typu kierunek, w którym w oparciu o interdyscyplinarność ujęcia problematyki chcemy dać studentom możliwość zgłębiania różnorodnych ścieżek współczesnej humanistyki i wspólnego dochodzenia do tego, czym była, jest i może będzie Europa Środkowo-Wschodnia

DR HAB. TOMASZ PUDŁOCKI

– Studia są oczywiście dla wszystkich zainteresowanych tematyką, zapraszamy kandydatów z każdego zakątka świata. Jednak tworząc je zakładaliśmy, że najważniejszą grupą docelową będą oczywiście osoby z Europy Środkowo-Wschodniej. Przecież o tym regionie są te studia i z założenia mogą być najbliższe sercu osób, które stąd pochodzą i chciałyby lepiej poznać powiązania między bliższymi i dalszymi sąsiadami: powiązania, które często nie muszą być wcale oczywiste. Jeszcze raz podkreślmy – studia są całkowicie bezpłatne zarówno dla osób narodowości polskiej i obcej. Dzięki temu każdy, kto chciałby poznać specyfikę regionu, studiować w międzynarodowym środowisku i „przy okazji” poznać na poziomie biegłym język angielski i zaawansowanym drugi język obcy, jest mile widziany na naszym kierunku – opowiada dr hab. Tomasz Pudłocki.

– Możliwości zatrudnienia po studiach u nas jest wiele. Zaczynając od instytucji państwowych, należy wymienić samorządowe i rządowe jednostki zajmujące się zarządzaniem kulturą i dziedzictwem narodowym, szeroko rozumiane instytucje kultury jak choćby archiwa, muzea i wszelkie inne organizacje kulturalne, których liczba w ostatnich latach sukcesywnie wzrasta. Potencjalnymi miejscami zatrudnienia są także państwowe i międzynarodowe instytucje i organizacje, w których kręgu zainteresowania jest region Europy Środkowo-Wschodniej. Nie możemy zapomnieć także o możliwościach pracy naukowej oraz pracy w szkolnictwie (ostatnie oczywiście po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji pedagogicznych). Przechodząc do instytucji niepaństwowych należy wspomnieć na przykład o wydawnictwach i szeroko rozumianych mediach. Pamiętajmy jednak, że relacje gospodarcze coraz częściej mają charakter ponadlokalny, a nawet globalny. Coraz więcej przedsiębiorstw utrzymujących zagraniczne relacje gospodarcze potrzebuje specjalistów, którzy dzięki znajomości specyfiki i kultury konkretnego regionu, umożliwiają bardziej efektywny rozwój relacji biznesowych. W ramach studiów przygotowaliśmy szeroką gamę praktyk, zarówno w instytucjach państwowych jak i w prywatnych przedsiębiorstwach, dzięki czemu studenci już na etapie studiów będą mogli zdobywać doświadczenie, które zaowocuje w momencie, gdy, już jako absolwenci, pojawią się na rynku pracy – zaznacza.

Recommended
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP