Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Umiejętności, wiedza oraz wrażliwość artystyczna nabyta w toku studiów z ochrony dóbr kultury pozwolą wykształcić kompetencje w zakresie analizy dzieła sztuki. Absolwenci tej specjalizacji będą mogli pracować w placówkach badawczych, muzealnych i konserwatorskich, galeriach wystawiających i prowadzących obrót dziełami sztuki, redakcjach wydawnictw, czasopism, oraz w placówkach popularyzujących sztukę.

Kierunek: Historia sztuki
Specjalność: Ochrona dóbr kultury
Typ studiów: drugiego stopnia
Wydział Historyczny UJ

– Historycy sztuki co najmniej od drugiej połowy XIX wieku trudnili się intensywnie ochroną konkretnych zabytków artystycznych, a także tworzeniem teoretycznych podstaw dla tych działań. Zajęcia z zakresu ochrony zabytków zajmowały od lat wiele miejsca w programie historii sztuki, wykładanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z czasem okazało się jednak, że metody stosowane przy ochronie zabytków są wykorzystywane także w celu zachowania innych dóbr kultury, zarówno materialnych takich jak: relikty archeologiczne, wytwory sztuki ludowej, wytwory kultury przemysłowej i technicznej, historyczne „miejsca pamięci”, jak i niematerialnych czyli na przykład ceremoniały, obyczaje, różnorodne tradycje i modele tożsamości. Znacznemu powiększeniu uległa też liczba tekstów doktrynalnych i prawnych regulujących ochronę dóbr kultury, a także różnych modeli ich inwentaryzacji – mówi prof. Piotr Krasny z Instytutu Historii Sztuki UJ. – Bardzo ważnym wyzwaniem stało się finansowanie badań nad zabytkami i ich konserwacja. Rozwinęła się też wiedza o metodach popularyzacji dóbr kultury i różnych metodach ich udostępniania szerokim rzeszom społeczeństwa. Tak wielki i różnorodny zasób wiedzy nie mógł być przekazywany wyłącznie jako jedno z zagadnień w ramach zajęć historyczno-artystycznych. Podjęliśmy zatem decyzje o wyodrębnieniu specjalności ochrona dóbr kultury, najpierw na studiach I stopnia, a od bieżącego roku - także na II stopniu – wyjaśnia.

– Większość pracowników Instytutu Historii Sztuki UJ zgromadziła niezbędną wiedzę na temat nowoczesnej ochrony dóbr kultury dzięki uczestnictwu w licznych komisjach konserwatorskich, a także zaangażowaniu w prace rad programowych różnych instytucji zajmujących się tym zagadnieniem. Ochrony dóbr kultury będą uczyli studentów, poza kadrą z Instytutu Historii Sztuki, badacze innych specjalności z Uniwersytetu: archeolodzy, etnolodzy, prawnicy oraz socjolodzy – opowiada naukowiec.

– Na tle innych programów nauczania ochrony dóbr kultury na polskich uczelniach wyższych, program opracowany na UJ wyróżnia się zdecydowanie interdyscyplinarnym charakterem, a zarazem wykorzystaniem ponad stuletnich doświadczeń krakowskiej historii sztuki w pracy nad ochroną zabytków. Studenci będą uczeni nie tylko tego, jak chronić dobra kultury, ale także tego, w jaki sposób przekonać społeczeństwo, że należy podejmować takie działania i że można wynieść z nich konkretne materialne i niematerialne korzyści. Zajęcia będą poświęcone zarówno ściśle teoretycznym zagadnieniom, jak i problemom praktycznym, pojawiającym się na co dzień w instytucjach zajmujących się ochroną dóbr kultury, z którymi Instytut Historii Sztuki współpracuje od lat – dodaje.

Studia te są adresowane do osób zainteresowanych dziejami kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury artystycznej i znaczeniem jej dorobku dla kształtowania więzi społecznych i tożsamości społecznej.

PROF. PIOTR KRASNY

– Studia te są adresowane do osób zainteresowanych dziejami kultury ze szczególnym uwzględnieniem kultury artystycznej i znaczeniem jej dorobku dla kształtowania więzi społecznych i tożsamości społecznej. Osoby, które starają się postrzegać dzieje kultury jako złożony proces, stymulowany przez czynniki polityczne, religijne, prawne, ekonomiczne itp., znajdą na nich możliwość znacznego poszerzenia i usystematyzowania swojej wizji historii. Nowa specjalność otwierana w Instytucie Historii Sztuki jest również przeznaczona dla osób o zainteresowaniach regionalistycznych, które starają się badać i podtrzymywać tradycje kulturowe swoich małych ojczyzn – podkreśla prof. Piotr Krasny. – Absolwenci naszych studiów będą mogli znaleźć zatrudnienie w instytucjach zajmujących się ochroną dóbr kultury. Wiedza i umiejętności uzyskane podczas nauki na UJ będą bardzo użyteczne dla mniejszych placówek muzealnych, które mają różnorodne zbiory: artystyczne, etnograficzne, archeologiczne czy historyczne, a nie są w stanie zatrudnić kilku pracowników merytorycznych o różnych specjalnościach. Absolwenci II stopnia ochrony dóbr kultury będą dobrze przygotowani do tworzenia i realizacji programów ochrony dóbr kultury na użytek różnych szczebli administracji samorządowej, a zwłaszcza do podejmowania samodzielnie takich działań na potrzeby gmin. Mogą też oni odegrać ważną rolę w dostosowaniu firm konserwatorskich do potrzeb nowych wyzwań rynku, na którym coraz częściej pojawiają się zlecenia na prace przy zabytkach przemysłowych i technicznych. Część absolwentów może także poświęcić się działalności naukowej w ramach dyscypliny kształtującej dopiero swoją tożsamość, co otwiera perspektywy pionierskich, szczególnie twórczych działań – zaznacza.

Recommended
Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR