Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Jest to jedyna specjalność na UJ łącząca intensywną naukę języków ukraińskiego i rosyjskiego z gruntownym poznaniem kultury Ukrainy oraz praktycznymi umiejętnościami translatologicznymi. Studia na specjalności filologia ukraińska z językiem rosyjskim to więcej niż nauka języków, to klucz do poznania i zrozumienia dwóch wielkich obszarów geokulturowych: Ukrainy i Rosji.

Kierunek: Neofilologia
Specjalność: Filologia ukraińska z językiem rosyjskim
Typ studiów: pierwszego stopnia
                     drugiego stopnia
Wydział Filologiczny UJ

– Ukraina, jeden z naszych największych i najważniejszych sąsiadów o znacznym potencjale gospodarczym oraz strategicznym znaczeniu geopolitycznym dla UE, to wciąż w świadomości europejskiej, nieznany i nieodkryty obszar – mówi dr hab. Agnieszka Korniejenko z Katedry Ukrainistyki z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. – Dlatego postanowiliśmy w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej utworzyć nowe studia: filologię ukraińską z językiem rosyjskim. Dzięki mariażowi języków ukraińskiego i rosyjskiego powstała wyjątkowa specjalizacja. Absolwent tych studiów pozna nie tylko oba te języki, ale i dogłębnie zaznajomi się z kulturą Ukrainy oraz zdobędzie praktyczne umiejętności translatorskie – dodaje.

– Nowy program naszych studiów zarówno licencjackich jak i magisterskich koncentruje się wokół trzech dziedzin specjalistycznych: języka, przekładu i kultury. Umożliwia on zdobycie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, które pozwalają na swobodne poruszanie się w przestrzeni całej Europy Wschodniej. Co więcej, program ten aktywnie promuje tzw. wielojęzyczność, łącząc nauczanie języka ukraińskiego z rosyjskim. Biegła znajomość dwóch języków wschodniosłowiańskich oraz wschodnioeuropejskich realiów, czyli historii, kultury i polityki – to ciągle niezwykle rzadki atut na rynku pracy – nie kryje.

Dzięki mariażowi języków ukraińskiego i rosyjskiego powstała wyjątkowa specjalizacja. Absolwent tych studiów pozna nie tylko oba te języki, ale dogłębnie zaznajomi się z kulturą Ukrainy oraz zdobędzie praktyczne umiejętności translatorskie.

DR HAB. AGNIESZKA KORNIEJENKO

– Warte podkreślenia jest, że studenci filologii ukraińskiej z językiem rosyjskim mają możliwość uzyskania dwóch dyplomów studiów magisterskich: Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Narodowego Uniwersytetu im. J. Fedkowycza w Czerniowcach. Umowa o podwójnym dyplomowaniu pomiędzy tymi instytucjami, podpisana w 2015 roku, umożliwia studentom studiów magisterskich doskonalenie kompetencji filologicznych za granicą w jednym z czołowych ośrodków akademickich Ukrainy, a półroczny pobyt w Ukrainie to niepowtarzalna możliwość poznania kultury ukraińskiej – zauważa dr hab. Agnieszka Korniejenko.

– Zdobyte w czasie studiów kompetencje filologiczne nasi studenci dodatkowo doskonalą w ośrodkach akademickich Ukrainy (Kijów, Czerniowce) i UE (Ołomuniec, Zagrzeb) w ramach międzynarodowych wyjazdów stypendialnych. Atutem są również stypendia MEN na wyjazdy semestralne do Kijowa, a nagrodą dla najlepszych - stypendium z Funduszu im. Bohdana Łysiaka, przyznawane na UJ jedynie słuchaczom filologii ukraińskiej z językiem rosyjskim z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej – podkreśla.

Recommended
Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody