Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Doktoraty wdrożeniowe na 2 wydziałach Uniwersytetu Jagiellońskiego

Doktoraty wdrożeniowe na 2 wydziałach Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wydział Chemii oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii będą od przyszłego roku akademickiego realizować ministerialny program Doktoratów wdrożeniowych. Ma on na celu dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z prywatnymi firmami, a przez to zbudować relacje między gospodarką i nauką oraz uprościć komercjalizację badań naukowych.

Doktoraty wdrożeniowe, w założeniu resortu nauki, mają ożywić współpracę między środowiskiem naukowym a społeczno-gospodarczym, a także usprawnić transfer wiedzy między nauką a biznesem. Program ma być również nową, szybką ścieżką dojścia do pierwszego stopnia naukowego. Udział w nim przewidziano udział 3 grup: absolwentów z tytułem magistra lub równorzędnym, którzy mają zamiar rozwijać swoją karierę akademicką; najlepszych ośrodków akademickich w kraju, czyli jednostek naukowych z kategorią A+ i A; przedsiębiorców i innych pracodawców, którzy chcą rozwijać działalność badawczo-rozwojową i uzyskać tym samym przewagę rynkową.

"Doktoraty wdrożeniowe będą prowadzone w systemie dualnym. Oznacza to, że jednostka naukowa wraz z przedsiębiorstwem ustalają plan badań, który nastawiony jest na rozwiązanie konkretnego problemu wskazanego przez pracodawcę, a doktorant zyskuje dwóch opiekunów. Pierwszym z nich jest opiekun naukowy - samodzielny pracownik naukowy, który kontroluje jakość badań, drugim zaś opiekun pomocniczy, wyznaczany przez pracodawcę. Podwójna opieka merytoryczna to sposób na intensyfikację kontaktu między światem nauki a biznesu" - czytamy na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Doktoranci, oprócz wynagrodzenia wynikającego z zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin u pracodawcy, otrzymają ministerialne stypendia. Będzie odpowiadało ono minimalnemu wynagrodzeniu zasadniczemu asystenta na uczelni publicznej. Obecnie jest to 2450 złotych. Na sfinansowanie programu w pierwszym roku akademickim przewidziano 21 mln złotych. Maksymalny poziom wydatków, zapisany w projekcie ustawy, oszacowano na ok. 85 mln zł rocznie.

Ministerstwo nauki w 1. edycji programu przyznało pozytywną ocenę 54 wydziałom szkół wyższych i instytutom Polskiej Akademii Nauk. Najwięcej z nich to jednostki naukowe uczelni technicznych: Politechniki Warszawskiej (10), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (5) oraz Politechniki Łódzkiej i Politechniki Śląskiej (po 4). Z wynikami konkursu można zapoznać się na stronie nauka.gov.pl.

Recommended
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka