Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Udana inicjatywa studentów UJ. W Nowej Hucie powstanie tężnia

Udana inicjatywa studentów UJ. W Nowej Hucie powstanie tężnia

"Zaciągnij się po-Tężnie - solankowe orzeźwienie dla Krakowa" to jeden z czternastu projektów ogólnomiejskich, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jego pomysłodawcami jest grupa studentów Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsi krakowianie będą mogą wdychać leczniczy jod w tężni zlokalizowanej w rejonie Łąk Nowohuckich w drugiej połowie 2019 roku.


Na pomysł budowy tężni wpadło siedmioro studentów kierunku e-gospodarka przestrzenna. Grupa miała na zaliczenie zajęć przygotować projekt, który mógłby zostać wpisany do budżetu obywatelskiego. Do jego opracowania zainspirował ich krakowski smog.

- W trakcie burzy mózgów zastanawialiśmy się, jakiego typu działania mogłoby poprawić jakość życia krakowian. Panujący w tamtych dniach smog źle wpłynął na nasze samopoczucie. Narzekaliśmy na bóle głowy i trudności z oddychaniem. Wtedy padł pomysł budowy tężni solankowej wzorowanej na tej, która powstała niedawno w Wieliczce - wyjaśnia Anna Zielonka, studentka i liderka grupy.

Propozycja budowy tężni solankowej okazała się na tyle interesująca, że jej autorzy, za namową swoich opiekunów Katarzyny Rotter-Jarzębińskiej i Doroty Buchwald-Cieślak, postanowili zgłosić ją do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Inicjatywa studentów UJ zyskała wielu zwolenników wśród mieszkańców Krakowa i zajęła czwarte miejsce w gronie projektów ogólnomiejskich. Zagłosowało na nią blisko 6 tysięcy osób.

Zgodnie z ideą projektu i jego celami tężnia stanie się popularnym miejscem relaksu, odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez terapię wziewną. Ponadto przyczyni się do polepszenia wizerunku Krakowa w aspekcie ekologicznym, ale też miasta jako obiektu recepcji turystycznej. - Wśród korzyści budowy tężni solankowej należy przede wszystkim podkreślić te o charakterze zdrowotnym, które powinny przyczynić się do lepszego samopoczucia mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę z tego, że problem smogu w Krakowie przez to nie zniknie, ale zakładamy, że przynajmniej takie miejsce pozwoli odetchnąć świeżym powietrzem - przekonuje Anna Zielonka.

Tężnia solankowa ostatecznie powstanie na miejskiej działce w okolicy Łąk Nowohuckich przy ul. Padniewskiego. Pod uwagę brano również dwie inne lokalizacje w rejonie parku Krakowskiego i ronda Matecznego. Wybór padł na Nową Hutę z uwagi na łatwą dostępność komunikacyjną dla dużej grupy mieszkańców. Ponadto pomysłodawcy uznali również, że warto by było, żeby ta część miasta zyskała na atrakcyjności. Tężnia ma przyczynić się do znacznego polepszenia jakości powietrza w sąsiedztwie Łąk Nowohuckich oraz zintegrować lokalną społeczność.

Budowa tężni wg przyjętego harmonogramu powinna rozpocząć się w pierwszym kwartale 2019 roku i potrwać około 6 miesięcy. Poprzedzą ją badania społeczne i etap projektowania. Oprócz drewnianego obiektu, wypełnionego gałęziami tarniny, po których będzie spływać pompowana z podziemnego zbiornika solanka, powstanie tu wielofunkcyjny pawilon usługowy, ławki oraz tablica informująca o zaletach korzystania z tężni i ewentualnych przeciwwskazaniach. Inwestycja pochłonie ponad 940 tys. złotych.

Recommended
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską