Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Troje lekarzy z UJ CM finalistami Supertalentów w Medycynie 2020

Troje lekarzy z UJ CM finalistami Supertalentów w Medycynie 2020

Dr hab. Iwona Tomaszewska, dr hab. Mateusz Hołda i dr Katarzyna Nessler z Wydziału Lekarskiego UJ CM znaleźli się w gronie dziesięciu finalistów tegorocznej edycji konkursu dla liderów młodego pokolenia lekarzy. Plebiscyt od 2012 roku organizuje redakcja "Pulsu Medycyny".

 


Ideą Supertalentów w Medycynie jest wyróżnienie młodych lekarzy, którzy dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i predyspozycjom będą nadawać ton polskiej medycynie i systemowi ochrony zdrowia w najbliższych latach. Kandydaci oceniani byli w trzech kategoriach: osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej i perspektywy dalszego rozwoju. Laureatów tegorocznej edycji wyłoniła kapituła składająca się z 10 specjalistów różnych dziedzin medycyny.

Dr hab. Iwona Tomaszewska

Jest adiunktem w Zakładzie Dydaktyki Medycznej Wydziału Lekarskiego. W swojej praktyce lekarskiej skupia się na opiece nad pacjentami onkologicznymi cierpiącymi na problemy stomatologiczne oraz na wykonywaniu zaawansowanych zabiegów z zakresu endodoncji i biomimetycznego odtwarzania zębów. Jest referencyjnym specjalistą ds. powtórnego leczenia kanałowego.

W ramach swojej pracy dydaktycznej w UJ CM kształci studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego (w języku polskim i angielskim) oraz prowadzi kursy specjalizacyjne dla lekarzy w trakcie szkolenia z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Jest międzynarodowym wykładowcą VOCO - w ramach tej współpracy szkoli z zakresu stomatologii zachowawczej lekarzy dentystów z całego świata zarówno w formie wykładów osobistych, jak i webinarów.

Prowadzi badania na styku stomatologii klinicznej i psychologii, w których skupia się na jakości życia pacjentów onkologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz powikłaniami stomatologicznymi po leczeniu onkologicznym. Jako członek EORTC QLG, razem ze specjalistami z zagranicznych ośrodków badawczych, bierze udział w 3 międzynarodowych projektach EORTC mających na celu wprowadzenie do użytku nowy kwestionariusz oceny jakości życia pacjentów onkologicznych.

Autorka i współautorka 67 publikacji naukowych, w tym 50 prac oryginalnych, 9 poglądowych, 4 opisów przypadku i 4 rozdziałów książkowych. Jest również aktywnym recenzentem prac naukowych, w tym m.in. w "British Journal of Cancer", "PLOS ONE", "Anatomical Record", "Clinical Anatomy", "Translational Research in Anatomy", "Advances in Clinical and Experimental Medicine" i "Journal of Pediatric Endocrinology and Metabolism".

Dr hab. Mateusz Hołda

Jest adiunktem w Katedrze Anatomii UJ CM, od 2019 roku pracuje jako lekarz rezydent na Oddziale Szybkiej Diagnostyki Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie, na którym realizuje szkolenie specjalizacyjne z dziedziny kardiologii. W 2016 r. został laureatem V edycji Diamentowego Grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co pozwoliło mu - jako pierwszemu w Polsce - przeprowadzenie przewodu doktorskiego i obronę pracy jeszcze przed zakończeniem studiów.

Odbył liczne staże zagraniczne. Od 2019 r. współpracuje z Harbor-UCLA Medical Center oraz David Geffen School of Medicine at UCLA w Los Angeles. Jest współzałożycielem i kierownikiem międzynarodowego zespołu naukowego HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team, który zajmuje się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego, a także współzałożycielem i kierownikiem Zespołu ds. Wizualizacji i Druku 3D, w którym, opierając się na medycznych danych obrazowych konkretnych pacjentów, wykonuje personalizowane, trójwymiarowe rekonstrukcje oraz fizyczne modele (druk 3D) narządów.

Na swoim koncie ma 50 artykułów oryginalnych, 8 opisów przypadków, 5 przeglądów systematycznych z metaanalizą, 3 listy do redakcji, 2 artykuły poglądowe, 1 rozdział w monografii. Sumaryczny Impact Factor (zgodnie z rokiem opublikowania pracy): 228,77; liczba cytowań: 246 (wg Web of Science); 403 (wg Google Scholar) H-index: 9 (wg Web of Science); 12 (wg Google Scholar).

Dr Katarzyna Nessler

Jest specjalistką medycyny rodzinnej, adiunktem w Katedrze Medycyny Rodzinnej UJ CM. Absolwentka Wydziału Lekarskiego UJ CM, w 2004 roku odbyła praktyki w Szpitalu Sir. Charles Gairdner przy Uniwersytecie Zachodniej Australii. W czasie studiów działała w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA i studenckich kołach naukowych. Brała udział w licznych kursach i praktykach w Holandii, Portugalii, Brazylii, Hiszpanii, Irlandii i Danii.

Jest kierownikiem kilku projektów naukowych, w tym m.in. w badaniu wiedzy lekarzy na temat pierwszej pomocy w oparzeniach, wpływu obecności cukrzycy typu drugiego na profil stresu oksydacyjnego w podfrakcji lipoprotein HDL u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, a także w badaniu dotyczącym gotowości lekarzy do reagowania na problem przemocy domowej czy chęci lekarzy i ich pacjentek do wykonywania badań cytologicznych w POZ.

W Zakładzie Medycyny Rodzinnej UJ CM prowadzi seminaria oraz ćwiczenia praktyczne z medycyny rodzinnej dla studentów Wydziału Lekarskiego, a także Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców. Koordynuje projekt Erasmus+. Od 2017 roku jest członkiem Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Zarządu Głównego Młodych Lekarzy Rodzinnych oraz Komisji Edukacji i Nauki przy Zarządzie Głównym KLRwP.

Z uwagi na panującą pandemię w tym roku nie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu. Finaliści mieli jednak możliwość podziękowania za wyróżnienie w krótkich wystąpieniach on-line.

Recommended
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny