Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Wyróżnienie VBHC Dragon’s Grant dla Szpitala Uniwersyteckiego

Wyróżnienie VBHC Dragon’s Grant dla Szpitala Uniwersyteckiego

Za nami 1. edycja konkursu "Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement", którego organizatorem jest Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, Centrum Ochrony Zdrowia oraz Decision Institute /VBHC Center Europe. Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie otrzymało w nim wyróżnienie w kategorii efekty kliniczne.

VBHC Dragon’s Grant jest inicjatywą, która ma na celu promowanie praktycznych rozwiązań z obszaru organizacji systemu w oparciu o jakość, które są wdrażane w instytucjach ochrony zdrowia na całym świecie. Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości wyróżniono za kompleksowy i nowoczesny model leczenia otyłości - organizację systemu w oparciu o jakość, tzw. Value Based Healthcare.

- Utworzenie Centrum w pełni wpisuje się w nowe strategie związane z zarządzeniem w ochronie zdrowia zmierzające do centralizacji usług medycznych oraz tworzenia ośrodków wysokiej kompetencji świadczących kompleksową opiekę nad pacjentami. Zaproponowane zasady funkcjonowania Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie są niewątpliwie rozwiązaniem innowacyjnym zarówno na skalę kraju, jak i również Europy oraz świata. Model kompleksowej, skoordynowanej opieki nad pacjentem bariatrycznym został wdrożony w Szpitalu Uniwersyteckim pomimo braku odrębnego finansowania, dzięki temu ośrodek stał się jednym z nielicznych w kraju, w którym pacjent cierpiący na otyłość uzyska świadczenia kompleksowe, w pełni bezpłatne - tłumaczy prof. Major, koordynator Centrum.

Przyjęty model organizacji Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości jest zgodny z koncepcją KOS-BAR (kompleksowej, specjalistycznej opieki nad pacjentem bariatrycznym), w której określono szereg efektów zdrowotnych: począwszy od stopnia redukcji masy ciała poprzez zabieg chirurgiczny po ustępowanie chorób towarzyszących otyłości (np. cukrzycy). Pacjent ma zapewnioną opiekę lekarzy-chirurgów, pielęgniarek bariatrycznych, dietetyka, edukację, wsparcie psychologiczne i budowę odpowiedniej motywacji. Projekt promuje również nowoczesną opiekę okołooperacyjną, minimalnie inwazyjne techniki chirurgiczne, tj. laparoskopia wraz z optymalizacją organizacji pracy w poradni chirurgicznej na oddziale chirurgicznym i bloku operacyjnym.

Recommended
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską